1,2 млрд. коштів на ліки у 2014 витрачені неефективно – експерти

1,2 млрд. бюджетних коштів у 2014 були витрачені Міністерством охорони здоров’я неефективно – повідомляє Центр протидії корупції. У своєму річному аналітичному звіті щодо корупції у сфері державних закупівелях ліків команда Центру протидії корупції дійшла висновку, що старі корупційні схеми в медичній системі не були ліквідовані. Натомість, після перемоги Революції гідності, оборудок та махінацій у медичній сфері побільшало.

«Команда «Центру протидії корупції промоніторила більше 90 тендерів на закупівлю ліків за державними 6 програмами. Майже в кожному – суттєві порушення, – стверджує Олена Щербан, керівник юридичного департаменту «Центру протидії корупції». – Кожний з цих тендерів та лотів – життя та здоров’я десятків тисяч українців. На них щороку заробляють і тендерні мафіозі – через власні мережі офшорних компаній-посередників, і чиновники міністерства. Після зміни влади рівень корупції в сфері державних закупівлях ліків не лише не зменшився, а навпаки – невпинно зростає».

«Якщо раніше корупцію ховали у форму картельної змови учасників ринку та недопуск конкурентів на торги, то в 2014 році основною схемою стало блокування торгів самими ж учасниками, – стверджує Олександра Устінова, член правління «Центру протидії корупції». – Таким чином, недоброчесні учасники тендерів або вибивали конкурентів, або добивалися для себе кращих умов поставки та оплати ліків державою».

За даними звіту у 2013 році торги на етапі оголошення практично не оскаржувалися, у той час як у 2014 році протягом липня-жовтня 50 зі 110 лотів (препаратів) були заблоковані чи оскаржені самими ж учасниками. Так, наприклад, у 2014 році до постанови Кабінету Міністрів України №117 була внесена «лобістська норма», що дозволила постачальникам ліків отримати 100% передоплату товару та 6 місяців відстрочки поставок. Тепер ліки, які учасники державних програм лікування мали отримати до кінця 2014 року, будуть поставлені в Україну тільки в червні 2015-го. Через це сотні тисяч пацієнтів залишилися без лікування взагалі.

У звіті «Україна - діагноз: тотальна корупція» детально описані основні, поширені між учасниками та ініціаторами торгів, оборудки. Наприклад, реєстрація ціни на препарат у спеціальному реєстрі дозволяє фармкомпаніям свідомо завищувати ціни на ліки.

«Власники реєстраційних посвідчень, у змові з керівництвом МОЗ, декларують завищені ціни. Далі вони вказують ці завищені ціни в тендерних пропозиціях і ділять різницю між собою», – пояснює Віталій Шабунін, голова Центру протидії корупції.

«Фактично, реєстр оптово-відпускних цін перетворився на легальний інструмент покриття корупції та завищення цін на ринку лікарських засобів, що закуповуються МОЗ та іншими державними установами. Неспроможність нового керівництва МОЗ своєчасно провести торги у 2014 році дало змогу всім фармацевтичним компаніям перереєструвати ціни в реєстрі оптово-відпускних цін. В результаті, держава вимушена купувати ліки за значно дорожчою ціною, перевірити яку – неможливо, йдеться у звіті.

Повна версія звіту «України – діагноз: тотальна корупція» українською у форматі PDF.