Відходи з українських ферм можна переробляти у доходи

Основними небезпечними відходами у тваринництві є падіж, залишки обробки (біологічні відходи) та гній. Не вдається зовсім уникати біологічних відходів. Це залежить від оснащеності підприємства та дотриманням санітарно-гігієнічних норм. У разі виникнення інфекційного захворювання масштаби загибелі тварин чи птахів сягають десятків і сотень тисяч голів.

На сьогоднішній день для знешкодження й утилізації біологічних відходів використовують біологічний, хімічний та фізичний методи. Термічний спосіб створює забруднення атмосфери і ґрунтових вод. Несанкціоновані захоронення є неконтрольованими для майбутніх забруднень і заборонені законодавством України. А біологічний метод заснований на здатності мікроорганізмів розкладати та поглинати органічні відходи, через що має хороші перспективи розвитку – повідомляє EcoTown.

Гній, будучи одним з небезпечних відходів, також є сировиною для біогазу. На великих фермах щороку накопичується велика кількість гною та гноївки: свинокомплекс на 12 тисяч голів «виробляє» 36 тисяч тон гною і 101 тисячу кубометрів гноївки; молочна ферма на 800 корів «видає» 16 тисяч тон гною і 31 тисячу тон гноївки; птахофабрика на 5 млн птахів утворює 35 тисяч тон посліду. Більшість ферм зберігає гній невпорядковано, через що створюється забруднення ґрунтових вод і погіршується стан атмосферного повітря довкола ферми.

Існують технології спеціальної переробки гною: - анаеробне збродження; - така ж система з розділенням біомаси на фракції та компостуванням твердих залишків органічної речовини; - технологія прискореного біотехнічного компостування. Перші два варіанти на виході мають біогаз та добрива, в третьому – тільки компост.

У світовій практиці все частіше використовують технологію анаеробного зброджування. Як правило, в біогазових установках переробляється гній свиней і корів, послід птахів, рослинні відходи, осади стічних вод, відходи цехів забою тварин (біологічні відходи). В біогазових установках можна отримати горючу суміш газів з теплотворною здатністю 20-25 МДж/м3 (вміст метану становить 60-75%) і якісні добрива.

Використання методу біогазу допомагає вирішити агрохімічні, екологічні, соціальні та екологічні проблеми: - економляться кошти на мінеральні добрива; - зменшуються неприємні запахи навколо ферми; - знижується навантаження гербіцидів на грунти; - появляється додаткова плюсова енергетична складова на підприємстві.

Перша біогазові станція працювала кілька років наприкінці 50-х років в господарстві ЦІМЕТ (біля Запоріжжя) для переробки тваринницького гною. Працює біогазова установка на свинокомплексі «Запоріжсталі».

Корпорація «Агро-Овен» використовує біогазову установку для забезпечення електроенергією власного виробництва. Компанія «Еліта» в 2011 році припинила роботу установки через нерентабельність (вона розраховувала на «зелений» тариф, який тоді не діяв). Українська молочна компанія підключила свою установку до загальної мережі, отримавши відповідні дозволи.

Впровадили установку біля Калуша на фермі «Даноша» для виробництва «зеленої» електроенергії. На цукровому заводі в Глобино також введений в дію «зелений» біогазовий тариф. На черзі ввід біогазових установок компаніями «Миронівський хлібокомбінат», «Оріель-Лідер», «Укрлендфармінг», які вже опрацювали свої проекти.