Хто в Україні отримав "зелений" тариф на виробництво електроенергії з біомаси та біогазу

Генерація електроенергії з біомаси та біогазу – найменш потужна в Україні та світі. Для виготовлення електроенергії в котлах спалюють різні види біомаси: тріску деревини, тверді побутові відходи або енергетичні культури (солома, кукурудза, соняшник) – повідомляє INCIDER.

Біогазові котли працюють на газі з перегною в сільськогосподарських підприємствах, або на газі з помету тварин і птиці. У промислових масштабах генерувати електроенергію з біопалива можуть собі дозволити лише великі сільськогосподарські холдинги. Тому цей вид генерації не надто розвинутий. Його потужність у загальному обсязі виробництва електроенергії країни становить лише 0,1%, а в "зеленій" енергетиці - близько 10%. Утім виробництво електроенергії з такого палива має можливість себе окупити.

У квітні Нацкомісія, що регулює енергетику та комунальні послуги (НКРЕКП), встановила тариф для виробників току з біомаси та біогазу на рівні 3,2 грн за кВт/год. Це майже у 8 разів вище, ніж тариф для атомної електроенергії, умовно найдешевшої в Україні.

Біопаливо - найдорожча енергія після енергії сонця. Тариф для СЕС зараз становить близько 12 гривень.

INSIDER дослідив, хто виробляє електроенергію з біомаси та біогазу.

Найбільша компанія в цьому сегменті - "Біогазенерго". Залучивши 15,5 млн євро інвестицій із боку ЄБРР, ця компанія побудувала "ЕкоТЕС" у селищі Іванків Київської області. ТЕС спалює деревинну тріску та має встановлену потужність - 18 МВт.

"Біогазенерго" належить кіпрській Welenata Services, яка пов'язана з девелоперською компанією "Східна інвестиційна група" бізнесмена Олексія Бутенка. Він відомий як власник клубу кінного спорту "Конюшня Бутенко". В 2012 році журнал "Фокус" вніс його до списку 200 найбагатших українців зі статком $82 млн.

На другому місці - компанія "Смілаенергопромтранс", яка в 2009-2013 роках реконструювала Смілянську ТЕЦ у Черкаській області. Раніше вона спалювала природний газ, тепер - деревинну тріску. ТЕЦ видає 8,5 МВт потужності. Статутний капітал компанії розподілено між бізнесменами Володимиром Куковальським, Олексієм Гончаровим і кіпрською компанією Renaissance Participations. Найбільша частка належить Куковальському, засновникові корпорації "Енергоімпекс-Україна", власнику Переяслав-Хмельницького заводу продтоварів і завзятому мисливцю.

Миколаївська аграрна компанія АПК "Єврогойл" у 2014 році ввела в експлуатацію ТЕС потужністю 5 МВт. Компанія займається виробництвом олії та може використовувати відходи соняшника як паливо. Більша частина АПК "Єврогойл" належить нідерландському холдингу Eugroil Group B.V. Його власники - миколаївські бізнесмени Володимир Гацура, який у 2008 році був заступником мера Миколаєва, та Олександр Омельчук, депутат Миколаївської міськради від Партії регіонів. Невеличка частка в АПК "Єврогойл" належить також компанії Uasso Group зі Словаччини.

Невеличкі генерації з біомаси потужністю по 2 МВт належать компаніям "Комбінат Каргілл" і "Кіровоградолія". "Комбінат Каргілл" - підприємство американської компанії Cargill, яка була співвласником "Дельта банку" разом із Миколою Лагуном.

"Кіровоградолія" входить у групу "Кернел" полтавського бізнесмена Андрія Веревського.

Генерація електроенергії з біогазу зовсім маленька.

Найбільшою компанією в цьому секторі є ЛНК. Їй належить п'ять установок у Київській, Житомирській і Миколаївській областях, які спалюють біогаз, вироблений на полігонах твердих побутових відходів (ТПВ). Загальна потужність котлів на полігонах ТПВ становить 6,2 МВт. Статутний капітал компанії розподілено між шістьма американськими компаніями та двома громадянами України: Володимиром Банновим і Вадимом Плоткіним. Володимир Баннов - директор ЛНК. 71-річний Вадим Плоткін у 1994-1996 роках був народним депутатом. Після того займався аграрним бізнесом. Був співзасновником компаній "Альтес", "Укрзерноінвест", "Меткол Україна", де його партнером був Артем Голубченко - син багаторічного заступника голови Київської міської держадміністрації Анатолія Голубченка.

Порівняно велику потужність - 5,7 МВт - видає птахоферма "Оріль-Лідер", що розташована в Дніпропетровській області. Вона входить у холдинг "Миронівський хлібопродукт" (МХП) мільярдера Юрія Косюка. Біогаз у цьому випадку виробляється з помету птиці. Проектом виробництва електроенергії з біогазу в структурі МХП займався народний депутат від БПП Олександр Домбровський. У 2012 році він керував енергоефективними проектами в Косюка.

Інші гравці ринку суттєво відстають від двох лідерів. 1,2 МВт потужності має компанія "Даноша", яка входить у данську сільськогосподарську групу Axzon Group, яка займається вирощуванням свиней. Установки з виробництва електроенергії були введені в експлуатацію в 2013 році в селі Копанки Івано-Франківської області. Біогаз виробляється методом так званого анаеробного зброджування - переробки біовідходів та гноївки зі свиноферм.

0,6 МВт видає закарпатська компанія МПП "Латекс". Її заснувала Тетяна Ледида - дружина колишнього губернатора Закарпатської області Олександра Ледиди. Сім'я екс-губернатора активно займається освоюванням "зеленого" тарифу. Їй належить дві сонячні станції загальною потужністю 16 МВт і декілька малих гідроелектростанцій загальною потужністю більш ніж 3 МВт.

Зовсім маленьку потужність - 0,2 МВт - має компанія "ТІС-Еко". Вона виробляє біогаз на полігоні ТПВ під Маріуполем. Підприємство зареєстровано на кіпрські фірми Foloudix Commercial, Nonela Holdings та компанію "Торговельно-інформаційний сервіс" (ТІС) київського бізнесмена Віктора Савківа.