В Україні функціонує не більше 20 біогазових комплексів

Як зазначає член правління Біоенергетичної Асоціації України (БАУ), заступник директора науково-технічного центра "Біомаса" Юрій Матвєєв, першу потужну біогазову станцію з виробництвом електроенергії в Україні побудувало підприємство "Агро-Овен" у 2003 році у Магдалинівському районі на Дніпропетровщині. Установка потужністю 180 кВт працює на відходах місцевого м'ясокомбінату, повідомляє EcoTown з посиланням на texty.org.ua.

Найбільш вдалим у БАУ вважають біогазовий проект "Української Молочної Компанії". У Згурівскому районі на Київщині компанія побудувала завод потужністю 1 МВт, який переробляє гній близько 4 тис. корів та кукурудзяний силос. Виробленої енергії вистачає не лише на молочну ферму, але й на село Великий Крупіль.

Гарних результатів досягла і птахофабрика "Оріль-Лідер" на Дніпропетровщині, яка запустила біогазову установку потужністю 5,7 МВт на пташиному посліді. До слова, компанія "Укрлендфармінг" будує біогазову станцію при птахофабриці у селі Чорнобаївка на Херсонщині.

Великий біогазовий завод на буряковому жомі потужністю 2,38 МВт введений в експлуатацію у селищі Рокитне Київської області. Вихід підприємства на проектну потужність дозволить забезпечити енергією близько 800 індивідуальних домогосподарств. Ініціатор проекту - група компаній "Сільгосппродукт" - обіцяє до 2019 року побудувати в Україні ще 60 таких же заводів.

Біогазовий завод потужністю 1,2 МВт ввела в експлуатацію у селі Копанки Івано-Франківської області компанія "Даноша". Нині дочірне підприємство данської сільськогосподарської групи Axzon Group переробляє щодня 400 тонн відходів свинокомплексу, які упродовж року дозволять йому отримувати в середньому 4 млн кубометру газу, 10 млн кВт/год теплової енергії та 9,5 млн кВт/год електроенергії.

До слова, про будівництво біогазового заводу потужністю 60 МВт Івано-Франківська ОДА у червні 2015 року домовилася з німецькою компанією "Наваро Біоенерджі". Передбачається, що підприємство розташоване у селищі Городенка вироблятиме 48 млн. м. куб. біометану.

З бурякового жому, соєвих відходів, залишків кукурудзи та інших рослинних решток виробляє біогаз компанія «Астарта». Енергетичний комплекс забезпечує біопаливом цукровий завод та частково завод з переробки сої у Глобино (Полтавська обл.).

В Україні виробляють біогаз навіть з виноградного жому. Таку сировину разом із силосом кукурудзи використовує коньячний завод на Миколаївщині у місті Вознесенську, який крім основної діяльності, жене ще й біометан.

Найбільш успішний український проект з видобування звалищного газу реалізований компанією ЛНК. Так, на сміттєвому полігоні N5 у селі Підгірці Обухівського району Київської області працює лінійка з п'яти біогазових двигунів встановленою потужністю 177 кВт кожний, звалищний газ компанія також добуває на полігонах ТПВ у селах Глибоке (потужність 1,06 МВт) та Рожівка (потужність - 1,06 МВт). Такі ж установки діють на сміттєзвалищах у Житомирській та Миколаївській областях. На додачу, через рік ЛНК планує запустити у роботу завод з утилізації біогазу шляхом виробництва електроенергії у Миколаєві.

Біогазові установки з виробництва електроенергії працюють на двох полігонах ТПВ під Маріуполем та на міському сміттєзвалищі під Вінницею.

Львівський дріжджовий завод, а також Київський та Запорізький пивоварні заводи отримують біогаз в результаті поглибленого очищення стічних вод. Ще один біогазовий завод почали нещодавно добудовувати у прифронтовій зоні - у містечку Волноваха Донецької області.

За словами Юрія Матвєєва, наразі Україна має близько 20-ти біогазових установок разом із тими, що нині споруджуються. Україна здатна щорічно виробляти від 1,6 млрд. м. куб. до 18 млрд. м. куб., - каже фахівець, уточнюючи, що останній показник можна отримати в результаті вирощування енергетичних культур на 5 млн. га занедбаних земель. Однак, за прогнозами Юрія Матвєєва, навіть 7 млрд. м. куб. біогазу у рік Україна зможе виробляти лише через 5-10 років.