Щоденник "зелених експедицій". День перший

Ідея  проведення “зелених експедицій" груп активістів, журналістів та законотворців по різних куточках України з відвідуванням енергетичних об'єктів спала на думку депутату Олексію Рябчину та його колегам з міжфракційного депутатського об’єднання “Зелена енергія змін", яке буде займатися просуванням в парламенті «зелених» ініциатив, адже подібна тематика слабо представлена у нинішніх програмах політичних партій.  Експедиції регіонами України розглядаються  як перший етап у реалізації цієї мети. Перша поїздка запланована на чотири дні (27 лютого -  2 березня), за які учасники мають відвідати енергетичні об'єкти Донецької, Запорізької та Дніпропетровської областей. Ігор Мошенець з DiXi Group веде прямий репортаж з «зеленої експедиції» - повідомляє Ukrаїнська Energетика.

Слов'янська ТЕС

Ми виїхали з Києва зранку на "Інтерсіті" до Слов'янська, адже місцева теплостанція була першим номером у списку запланованих до відвідування об'єктів. Слов'янська ТЕС розміщена не в Слов'янську, а в сусідньому містечку Миколаївка. Теплостанцію будували в три черги: в 50-их, 60-их та 70-их роках. У 60-х в рамках побудови енергоблоку #6 вперше був використаний циліндр високого тиску (виведений із експлуатації в 1992), а на базі досвіду його функціонування у 1971 році розпочав свою роботу енергоблок #7, новаторством якого стало використання одновальної турбіни.

Слов'янська ТЕС входить до складу "Донбасенерго". Раніше в рамках цієї структури було об'єднано вісім теплостанцій, пізніше шість від'єднали і залишили тільки Слов'янську та Старобешівську ТЕС (зараз на тимчасово непідконтрольній Україні території).

Слов'янська ТЕС дуже постраждала від бойових дій: дотепер на стелі   приміщень видно сліди обстрілів. За словами головного інженера станції, за два дні, коли по об'єкту вівся найактивніший вогонь, було пошкоджено 108 будівель та 337 одиниць обладнання, а загальна сума збитків, за вельми приблизними оцінками, становила 200 млн грн. Керівництво ТЕС зазначило, що з відновленням держава не допомагала, кошти довелось брати із внутрішніх ресурсів.

Ще одним потрясінням для Слов'янської ТЕС став початок блокади Донбасу у січні 2017 року. ТЕС працює на вугіллі антрацитної марки, і його резервних запасів через фінансові труднощі не вистачило. Головний інженер повідомив, що станом на 27 лютого ТЕС майже не працює 20 днів, і кожен день простою завдає збитків у 2,5 млн гривень. Також керівництво пояснило труднощі швидкого переходу на газові марки вугілля. Технологічний процес роботи з двома марками вугілля абсолютно різний: антрацит вибухобезпечний, тоді як у випадку газових марок найменший контакт з повітрям є строго недопустимим, - відповідно перехід потребує значних інвестицій у зміну обладнання.

Також в ході візиту було порушено тему екологічного забруднення від ТЕС. Керівництво повідомило про встановлення електрофільтру Alstom (їх планувалось встановити два, однак завадили, знову ж таки, фінансові труднощі). Фільтр дозволяє вже зараз тримати рівень запилення 55- 65 мл/м3  відносно встановленого стандарту в 50 мл/м3, хоча фахівці уникли відповідей на закид про те, що зараз ці стандарти в ЄС є набагато нижчими. Так само не було дано повноцінних відповідей на зауваження активістів про те, який сенс в довгостроковій перспективі планувати масштабні проекти реконструкцій на ТЕС (два енергоблоки  по 330 МВт на місці колишнього блоку # 6) з огляду на світовий тренд   декарбонізації (наводились приклади Великобританії, Нідердандів, зменшення темпів відкриття нових шахт у Китаї).

Під кінець зустрічі керівництво ТЕС спростувало закиди про шкідливість її викидів у місцеві водойми, на що перед тим наголошували місцеві екологічні активісти. За словами головного інженера, у річку потрапляє переважно зольна маса, яка, навпаки, робить воду більш чистою, і фахівець запевнив, що сам їздить в ці місця рибалити і бере з собою внука, адже не бачить у викидах ніякої загрози.

Фурлендер Віндтехнолоджі

«Зелена експедиція» також поїхала в Краматорськ, де відвідала унікальне на всьому пострадянському просторі підприємство з виробництва вітроенергетичних турбін. Це аж ніяк не є дивиною у Європі, однак у нас ці технології все ще використовуються доволі в незначній мірі. Екскурсію по об'єкту проводив особисто директор підприємства Віталій Загудаєв зі своїми заступниками.

«Фурлендер Віндтехнолоджі» була заснована в 2010 році. Перший вітропарк було запущено в 2011 році.  Компанія викупила ліцензію у німецьких виробників на  виготовлення трьох типів турбін: 2 МВт, 2,5 МВт та 3 МВт. В найкращі часи «Фурлендер Віндтехнооджі» випускала в місяць по чотири башти, кожна з яких, у свою чергу, складалася ще з шести секцій. Їхнім наймасштабнішим проектом став вітропарк в Казахстані, де було встановлено 22 "вітряки". Для усвідомлення масштабності проектних робіт варто зазначити, що вітрова турбіна потужністю 2,5 МВт важить 298 тонн.

На підприємстві працює 170 фахівців. Їх можна розділити на три основні групи. Перша займається збіркою окремих елементів вітрових установок, друга – їх монтажем і встановленням, а третя функціонує як сервісний центр. На самому підприємстві розміщений диспетчерський пункт, де за великим комп'ютерним екраном можна централізовано слідкувати за функціонуванням усіх встановлених компанією вітрових установок та усувати дрібні неполадки. Якщо проблема  серйозніша, то за справу береться сервісна група, адже за кожною установкою закріплена група фахівців, що її обслуговують.

Подібний бізнес - задоволення не з дешевих. За словами пана Загудаєва, у його підприємство було залучено інвестицій на суму 17 млн дол. Зараз виробництво нових турбін майже припинилося. Знову ж таки, через конфлікт на Донбасі.

Далі буде…