Щоденник "зелених експедицій". День четвертий

Останньго дня "зеленої експедиції" ми мали відвідати в Запоріжжі найбільшу гідроелектростанцію в Україні та завершити поїздку дискусіями про енергоефективність та зелену проблематику у місті Дніпро. Передісторію можна прочитати в репортажах за просиланнями: День перший, День другий та День третій. Про це пише Ukrаїнська Energетика.

ДніпроГЕС

Дніпровська ГЕС - один із найвідоміших енергетичних об'єктів України. Станом на 2016 рік, на Дніпровській ГЕС працювало 383 осіб. Задіяні  потужності об'єкту становлять 800 МВт. ДніпроГЕС була збудована в 1927-1932 роках, її двічі підривали в часи Другої світової війни, а в післявоєнний період реконструювали, частково використовуючи американське обладнання, наприклад турбіни. Потужність ГЕС була значно збільшена після побудови Дніпрогес-2, яка завершилась у 1980 році.

Часи Незалежності - період активних відновлювальних робіт на гідроелектростанції, які поділяють два етапи.На першому, з 1996 доо 2002 років, за підтримки та фінансування Світового банку, на Дніпрогес-1 серед інших замінили турбіни, вузли генераторів, електромашинні системи збудження, регулятори швидкості, встановили агрегатні контролери із ширшим спектром функцій.

Другий етап модернізації розпочався в 2007 році за допомоги МБРР, ЄБРР та ЄІБ. Було замінено майже сотню одиниць старого електроустаткування, впроваджено систему управління устаткуванням "Овація", що дозволяє в реальному часі передавати дані та виявляти причини неполадок.

Надзвичайно важливим в нових енергетичних реаліях став перехід від пропелерного типу робочих коліс на гідротурбінах до поворотно-лопастевого. Річ в тім, що робочі колеса пропелерного типу мають дуже обмежену маневрену здатність, і їх розраховано на досить невелику кількість можливих відключень на день (п'ять-шість). У ситуації, коли електроенергетична система України після розпаду СРСР почала працювати самостійно, дуже гостро постала проблема вирівнювання пікових навантажень, і кількість відключень і перезапуску обладнання зросла за день до кількох десятків разів, що надзвичайно негативно відображалося на фізичному стані обладнання, не розрахованого на виконання подібних завдань.

Окрім того, чи не найважливішим аспектом другого етапу реконструкції стала заміна старих гідротурбін радянського ленінградського виробництва новою продукцією харківського "Турбоатому".

В цілому, за період реконструкцій у 2002-2016 роках було використано 1,5 млрд гривень з Держбюджету України Однак на цьому амбітні плани покращення роботи підприємства не завершуються: за 2017-2022 роки тут планують реконструювати автодорожній переїзд через будівлі ГЕС.

Круглий стіл в Дніпрі

Після ДніпроГЕС ми вирушили в напрямку Дніпра, де в експедиції був запланований круглий стіл з представниками місцевих органів влади. Ось вибрані тези та думки, що лунали в залі.

Руслан Стрілець, голова департаменту екології Дніпропетровської держадміністрації, розповів про те, що Дніпропетровська область - єдина в Україні, яка має комплексний план виходу з екологічної ризи, розрахований на 2016-2025 роки. В рамках цієї програми вдалося досягти домовленостей з 25 найбільшими підприємствами-забруднювачами в місті щодо зменшення ними викидів в атмосферу, промислового навантаження на флору і фауну та інвестування коштів у енергозберігаючі технології. 

За словамп  чиновника, 23 підприємства з цього списку блискуче впоралась із поставленими завданнями, збільшивши свої прибутки за 2016 рік на 7% при збільшенні шкідливих викидів лише на 0,6% та інвестувавши в енергозбереження 2,4 млрд грн власних коштів. За словами начальника департаменту, лише два забруднювачі - Придніпровська та Криворізька ТЕС (входять до складу ПАТ "Дніпроенерго") не виконали взятих на себе зобов'язань, тому його підрозділ шукатиме юридичні шляхи впливу на них.

Також пан Стрілець висловив ідею про більш децентралізований підхід при наданні дозволів на користування природними ресурсами, аби підприємства були змушені більше зважати на інтереси місцевих громад. 

Дмитро Ніконов, директор компанії "Автоентерпрайз" звернувя до чиновників із проханням надати його підприємству, що займається перевезеннями на електромобільних таксі, можливості арендувати світлові стовпи. Метою цього є забезпечення можливості створення повноцінної мережі зарядних станцій для електромобілів. На думку бізнесмена, розвиток мережі таксі-електромобілів дозволить, по-перше, різко зменшити шкідливі викиди в атмосферу завдяки зменшенню споживання бензину та, по-друге, вирівняти пікові навантаження в енергомережі України, аби електроенергія вночі не генерувалась задарма, а використовувалась для підзарядки електромобілів.

Народний депутат Олексій Рябчин вступив з паном Никоновом у міні-дискусію, наголошуючи на багатовимірності даної проблеми і наводячи приклад Філадельфії. Влада цього американського штату  прийняла рішення не розширювати мережу електрокарів без попереднього забезпечення стрибка у розвитку відновлювальної енергетики, адже,у протилежному випадку, електромобілі можуть споживати енергію з ТЕС з великими викидами вуглецю, що робить їх екологічний характер своєрідною фікцієюю

Олександр Дячук з Інституту економіки та прогнозування НАН Українипідтримав одну з тез директора "Автоентерпрайз", зазначивши, що досягнення електромобілями частки 15-20 % у загальній кількоті автомобілів теоретично може вирішити проблему пікових навантажень електросистеми за рахунок їх нічної підзарядки.

Завершення подорожі

Завдяки зусиллям Яніки Мерило, радниці мера Дніпра та підтримки компанії "Автоентерпрайз" учасники "зеленої експедиції" отримали можливість проїхатися центром Дніпра електромобілями різних марок.

В дніпровському хабі "Спалах" відбулася зустріч-дискусія учасників екологічної експедиції з усіма бажаючими. Спікерами заходу були нардепи Олексій Рябчин та Остап Єднак, радниця мера Дніпра Яніка Мерило, науковець з Інституту економіки та прогнозування НАН України Олександр Дячук та активіст "ЕкоМайдану" Олександр Маріковський.  Обговорювались, зокрема, питання про невикористаний потенціал вітчизняної науки у процесі підготовки реформ в енергетичній галузі, а також суперечливе, на думку присутніх, рішення НКРЕКП про збільшення плати за підключення до мережі. Протягом усього заходу  учасники експедиції ділились своїми особистими враженнями від відвіданих ними об'єктів.

Експедиція по опівночі сіла на інтерсіті, який прибув до Києва вже вранці у п'ятницю. Усі учасники щиро раді можливості взяти участь в такій пригод, задоволені й організатори поїздки. Міжфракційне об'єднання "Зелена енергія змін" планує організацію нових експедицій з більшою кількістю учасників.