В Україні спостерігається тенденція до впровадження біогазових проектів на фермах

Однією з тенденцій на біогазовому ринку України є поява низки невеликих проектів, які реалізують переважно на тваринницьких фермах. Про це розповів кандидат фізико-математичних наук, заступник директора НТЦ «Біомаса» Юрій Матвєєв, пише Agravery з посиланням на «Пропозиція».

Так, за його словами, подібні проекти реалізовано у 2003 на свинофермі холдингу «Агро-Овен» (потужність установки 160 кВт) в Дніпропетровській області, згодом ― у компанії «Еліта» (250 кВт) на Київщині, для зброджування використовували суміш гною свиней і ВРХ. Біогазова установка компанії «Деміс-Агро» (потужність 125 кВт), споруджена у 2013 на свинофермі в Дніпропетровській області, переробляє 60-80 т стоків.

Ще один приклад ― збудована силами українських підрядників установка компанії «Сигма» (потужністю 310 кВт), де для когенераційної установки застосовують вітчизняний двигун компанії «Первомайськдизельмаш».

Матвєєв зазначив, що оскільки питома вартість проекту для малих біогазових установок суттєво вища (в перерахунку на одиницю отриманої енергії), ніж для великих, то і їх економічна привабливість не може конкурувати з великими. Якщо основним джерелом прибутку вважати продаж електроенергії, то наявної величини «зеленого» тарифу буде мало. Альтернативою може бути хіба що продаж органічних добрив, але цей ринок ще не сформовано.

Водночас, за його словами, аналіз статистичних даних для тваринницьких і птахівничих підприємств України свідчить, що в діапазоні потужності 30–190 кВт на свинофермах можна збудувати щонайменше 370 біогазових установок (сумарною потужністю 27 МВт), на фермах ВРХ ― 965 таких установок у діапазоні потужності до 300 кВт (загалом 75 МВт) та ще 90 (сумарною потужністю 5 МВт) у птахівничих господарствах ― у діапазоні потужності 15–110 кВт.

«Відтак загальний біогазовий потенціал цього сегмента ― 1500 підприємств чи понад 100 МВт у перерахунку на електричну потужність. Зауважу: під час підрахунків ураховано тільки біогаз зі стоків без застосування додаткових видів сировини», ― сказав Матвєєв.