iPhone виробляють «люди-машини»

Тайванська компанія Foxconn, яка виробляє зокрема iPhone на замовлення Apple, відома нелюдськими умовами праці. Торік на її заводах наклали на себе руки 13 робітників. Але обіцянки виправити ситуацію досі не виконані.

iPhone вже став культовим пристроєм. Але досі мало хто знає, в яких умовах виробляється ця супер-сучасна продукція від Apple. Збіркою «айфонів» займається тайванська компанія Foxconn. На її заводах працюють сотні тисяч людей, насамперед у Китаї. Крім Apple замовниками є також такі компанії як Nintendo або Intel. Після перших журналістських розслідувань, які засвідчили жахливі умови праці робітників Foxconn, цього року ситуацію взялася дослідити правозахисна організація SACOM з Гонконгу. Правозахисники провели інтерв’ю зі 120 робітниками. З’ясувалося, що на додачу до 174 робочих годин на місяць збирачам мобільних телефонів і комп’ютерів доводиться понаднормово працювати 80-100 годин. Робітники перебувають під шаленим тиском, каже представниця SACOM Деббі Чан. «Якщо вони не встигають виконати поставлені завдання, їх позбавляють обідньої перерви. Їм дозволяється поїсти лише по завершенні зміни», - розповідає Чан.

Гірше, ніж в армії

Замість необхідної підготовки з техніки безпеки робітники проходять курс, який нагадує військову підготовку. На заводах, за словами Чан, панує атмосфера страху. «Якщо робітник припускається незначної помилки або порушує дисципліну, його жорстко карають. Треба написати листа начальству, в якому треба визнати свою провину. Якщо помилка повториться, доведеться зачитувати цього листа перед всім колективом», - обурюється правозахисниця.

За помилки підлеглих карають керівників відділів. Відповідно, вони дуже жорстко поводяться з колективом. До робітників ставляться як до машин, каже Дебі Чан. «Їм не вільно розмовляти, за цілий день їм не дозволяють присісти. Вони працюють стоячи майже десять годин на день. До того ж доводиться вистоювати у довгих чергах за обідом чи на заводський автобус. Чимало робітників розповідають, що проводять на ногах по 14 годин», - розповідає Чан.

«Потрібен кодекс етики праці»

Після того, як громадськість дізналася про численні самогубства на заводах Foxconn, робітникам підняли зарплати, пообіцяли соціальні гарантії. Але правозахисники називають заходи «окозамилюванням». Головне, що до робітників продовжують ставитися як до машин, каже Дебі Чан. Foxconn відмовляється коментувати ці закиди.

Єдиний шанс докорінно змінити умови праці на китайських заводах – звертати увагу споживачів на те, в яких умовах виробляється культова хай-тек продукція. Правозахисники переконані, що лише чималий резонанс по всьому світі змусить Apple, Intel і ко. натиснути на своїх азійських партнерів. Від глобальних концернів вимагають розробити спільний кодекс етики праці, який діяв би на всіх заводах.

Дата:
17.05.2011
Регіон:
Мітки: