Вугільна завіса

ZAXID.NET досліджує, кому вигідні страйки шахтарів на Львівщині.

Бурштинська ТЕС, яка входить до складу групи «ДТЕК Західенерго» Ріната Ахметова, 14 січня офіційно відмовилась приймати вугілля видобуте на львівських шахтах. Страйк шахтарів, які вимагають погасити заборгованість по заробітній платі, зі стадії блокування трас перейшов до стадії «наметові містечка». З’явились консультанти, як то народний депутат Володимир Парасюк, відомий своїми радикальними підходами до вирішення проблеми.

Червоноградські шахтарі уже третій день блокують трасу Львів-Жовква-Рава-Руська в селі Сопошин і саме тут планують розбити наметовий табір. При цьому відмовляються вірити в запевнення чиновників про те, що 20 січня заборгованість буде виплачена. ZAXID.NET спробував розібратися чому страйкують шахтарі і кому це вигідно.

***

Міністерство енергетики та вугільної промисловості сьогодні підтвердило, що компанія «відмовляється приймати вагони з вугіллям, видобутим на державних шахтах регіону і заадресованим у відповідній автоматизованій системі ПАТ «Укрзалізниця». Натомість компанія ДТЕК офіційно заявила, що інформація про припинення співпраці не відповідає дійсності.

«Інформація про те, що ДТЕК відмовляється працювати з державними шахтами, включаючи шахти Львівсько-Волинського басейну, не відповідає дійсності», - йдеться в офіційному релізі компанії.

Такою заявою ДТЕКу був щиро здивований заступник голови ЛОДА Ростислав Замлинський. «Сьогодні зранку мав розмову з керівництвом «Львіввугілля» і мені чітко сказали про те, що вугілля не беруть. Не беруть ні на Бурштинській ТЕС, ні на Добротвірській ТЕС. Повністю не приймають», - сказав він в коментарі ZAXID.NET.

За словами Замлинського такі дії компанії пов’язані з конкурентною боротьбою між шахтами Львівсько-Волинського басейну та шахтами, що перебуває в зоні впливу компанії ДТЕК.

Нагадаємо, енергетичний холдинг Ріната Ахметова складається з енергогенеруючих та видобувних підприємств. Серед активів ДТЕК –31 шахта, 13 вуглезбагачувальних фабрик, 10 ТЕС і 2 ТЕЦ. За словами Замлинського компанії вигідно привозити на Львівщину вугілля власного виробництва попри транспортні витрати, адже власна продукція суттєво впливає на собівартість виробленої електроенергії.

При цьому, експерти наголошують, що компанія є фактичним монополістом на цьому ринку оскільки контролює 73% виробництва теплової електроенергії.

Тепла монополія

Ще у вересні 2015 року Антимонопольний комітет відкрив провадження щодо зловживання монопольним (домінуючим) становищем групою компаній ДТЕК. Проте АМКУ, хоч і обіцяв надати перші результати через два місяці, не зробив цього. Тобто наразі холдинг ДТЕК офіційно не визнано монополістом, але на практиці так є.

В Міністерстві енергетики та вугільної промисловості не приховують, що ціна не електроенергію регулюється вручну. Тобто, суттєвий вплив на неї має основний виробник. За даними Центру дослідження енергетики (EIR-center) вартість вугілля становить майже 75% у структурі собівартості електроенергії ТЕС.

Страйк і заробіток

Нещодавно, на вимогу шахтарів, уряд збільшив вартість державного вугілля до 1500 грн за тонну. При цьому вже минулого року не було жодних дотацій галузі. До прикладу, ще у 2014 році видобуток вугілля дотувався на 14 млрд грн. Жодних дотацій цього року також не передбачено. Зарплату шахтарям можна платити лише з проданого вугілля.

За словами Ростислава Замлинського ДП «Львіввугілля» на сьогодні видобуло лише 24-25 тисяч тон вугілля. При цьому план на січень становив 130 тисяч тон. Все вугілля, через посередника державну компанію «Вугілля України», постачалось на Бурштинську та Добротвірську ТЕС, які свого часу будувались саме під вугілля марки «Г», яке видобувається тут.

Через відмову ДТЕК приймати вугілля львівських шахт держане підприємство щодня втрачатиме 2,5 млн грн. Щоправда, Замлинський, запевняє, що будуть знайдені нові ринку збути і навіть вже є певні напрацювання.