Завод «Маяк», який випустив несусвітньо коштовні міномети, позбавився нерухомості на користь оточення директора

Державний завод «Маяк» за останні роки втратив купу нерухомості на користь родини свого директора та інших, йдеться у розслідуванні Мар’яни Мотрунич для програми «Наші гроші з Денисом Бігусом».

Міністерство оборони замовило у київського заводу «Маяк» 280 мінометів М 120-15 «Молот» по 480 тис. грн за штуку. Цей міномет є переробкою радянського міномету 2Б11 «Сані». На презентації міномета представникам ОБСЄ, представник Міноборони зазначив, що візуальні відмінності між новою та старою технікою майже відсутні. Тактико-технічні характеристики теж не відрізняються.

Українська версія міномету вартістю у новий автомобіль мала бути виготовлена із сучасних сплавів та оснащуватися іноземним прицілом MUM 706 M. Приціл із системою підсвічування мав стати однією із найдорожчих деталей, згадки про нього потрапили у всі новини.

Але виявилося, що армія отримала лише два міномети з такими прицілами. Решта укомплектовані старими прицілами 1940-х років – МПМ-44М, які Міноборони передало заводу «Маяк» безкоштовно. Міністерство також надало стволи, казенники та опорні плити до мінометів.

Відмінністю мав стати і метал. Розробники запевняють, що «Молот» виготовлений з сучасних сплавів. Головний інженер заводу «Маяк» Валерій Синіцин зазначив, що використовувався метод карбонітрації, щоб запобігти корозії, однак зміни у складі металу «Укроборонпром» відмовився розкривати, пославшись на гриф ДСК. За словами Синіцина, завод виготовив до міномету частину деталей: «запобіжник від подвійного заряджання, ударно-спусковий механізм, двоногі, обойми, збір лафета двоногого і стійка прицілу».

Тим часом «Маяк» з кожним роком втрачає свої площі. Незмінним гендиректором заводу є Олександр Перегудов. Нині на його родичку Марію Перегудову оформлена нерухомість, яка донедавна належала оборонному заводу.

Наприклад, завод має понад 2 гектари землі у рекреаційній зоні Пуща-Водиця у Києві. Раніше там знаходилася база відпочинку заводу. Але з 2015 року більша частина колишньої заводської бази належить фірмі ТОВ «Авто Дім-Інвест», записаній на Марію Перегудову. Нині на території – приватний готельний комплекс «Пуща лісна».

Фірма «Авто Дім-інвест» прописана у одній з будівель заводу, придбаній на біржі 2007 року. Фактичне місце розташування фірми Марії Перегудової – інший корпус заводу Перегудова: 2013-го фірма докупила 4 тисячі квадратів заводу.

Ще 3000 кв.м. заводської їдальні отримала інша фірма Перегудової «Маяк Інвест». «Укроборонпром» стверджує, що їдальню реалізував Фонд держмайна. Але з судового реєстру відомо, що на початку 2000-х років ФДМУ не заперечив, аби завод «Маяк» створив спільно із низкою фізосіб підприємство «Маяк-Інвест» і вніс туди нерухомість як свою частку статутного капіталу. Потім із засновників зник і завод, і фізособи. Натомість з’явилася Перегудова.

Колишній оздоровчий центр заводу у Євпаторії нині контролює інша приватна фірма – «Управляюча Компанія Маяк-Центр». Її засновниками є Марія Перегудова та син першого заступника Перегудова Андрій Краснік.