5 українських компаній, що створюють енергоефективне житло

EcoTown пише про те, що українці найчастіше використовують у будівництві цеглу, метал і бетон, однак на ринку існують компанії, що пропонують енергоефективні помешкання. Перший в Україні серійний енергофективний дім звели під Києвом у 2015 році. Будинок OptimaHouse створений компанією-забудовником «Доступне житло» на основі європейських концепцій «Мультикомфортний дім» та «Активний дім». 

OptimaHouse використовує для опалення систему теплового насоса в поєднанні з сонячними панелями і сонячними колекторами для підігріву води, які встановлені на даху будівлі. Економити на електроенергії дозволить також продумана система природного освітлення і прозорі конструкції (фасадні і мансардні вікна, двері), які також забезпечать надходження природнього тепла. У порівнянні зі звичайними будинками також ж розміру, OptimaHouse споживатиме на 65% менше енергії на рік. Вартість такого будинку становить до $1000/м² з внутрішньою обробкою.

Ще однією компанією, що з’явилася як ініціатива еко-активістів з Дніпра, є LifeHouseBuilding. Як пише Економічна правда, ця українська компанія розробила технологію виготовлення стінових панелей з доступного органічного матеріалу — соломи.

«Спочатку готується дерев'яний каркас, а потім гідравлічним пресом у нього пресується солома. Після цього вона обстригається і виходить рівна панель», — пояснює співзасновник компанії Максим Адріянов.

Процес дуже простий, тому звести солом’яний дім можна всього за два місяці. Серед його переваг – хороші теплохарактеристики, що вдвічі перевищують державні вимоги до енергозбереження. У 2017 році компанія отримала державну сертифікацію своїх конструкцій і тепер дає гарантію на весь термін їх експлуатації. На рахунку компанії вже понад 30 проектів у різних містах України. Зокрема, у Львові здали в експлуатацію будинок, що виробляє більше енергії, ніж споживає.

«Канадський будиночок» від «Екопану»

Одна з найстаріших українських компаній, що працює в сфері екобудівництва – «Екопан» – використовує панельно-каркасну технологією, яку ще називають SIP-технологією (Structural Insulated Panel — структурна ізоляційна панель). Будинок складається подібно до конструктора, що швидко і економно. Помешкання можна звести за кілька місяців, а вартість становить $200-250 за м², а з оздобленням — $450-500 за м². 

Будинки отримали назву канадських, бо в них мешкає більшість населення Канади, Норвегії, Фінляндії, Швеції та Аляски. Вони пристосовані до суворого клімату і дозволяють будівлі не промерзати у сильні морози навіть без опалення. «Екопан» використовує у будівництві панелі завтовшки 7-20 см. Такий дім площею 200 м² за температури -12 градусів потребує близько 10 куб. м. газу на добу. Для порівняння: кам'яний площею 75 м² – 33 куб м на добу.

Німецький підхід Neoacre

Четверта компанія – Neoacre з Харкова, будує пасивні будинки, що мають високоякісну теплоізоляцію та герметичну оболонку, а енергія для їх утримання виробляється з відновлюваних джерел – сонячних панелей і колекторів, теплових насосів. Такий дім не потребує підключення до систем опалення, електроенергії та газу і на 70-90% зменшує витрати на обслуговування. Ідея створення пасивних будинків вперше виникла в Німеччині у 1990-х роках. 

Харківська компанія працює за німецьким стандартом Passivhaus. Якість підтверджується фінальною перевіркою на герметичність та повітропроникність новобудови. Neoacre вже реалізувала один проект, а ще один втілює в життя. Ціна такого будинку – $1000/м² з внутрішнім оздобленням, сантехнікою та інженерними комунікаціями.

Автономне житло від PassivDom

У березні 2016 року в Україні запрацював стартап PassivDom, що також орієнтується на пасивні будинки, однак розробники вирішили піти далі і створити повністю автономне житло. Збудувати такий будинок навіть за відсутності комунікацій – в горах, серед лісу, на березі моря.

PassivDom спроектований за модульним принципом6 можна придбати один модуль (площею 36 м²), або кілька і зібрати дім, як конструктор. Максимальна кількість об'єднаних блоків — чотири, 144 м². Будинок живиться енергію завдяки сонячній електростанції на даху і має хорошу теплоізоляцію завдяки тому, що каркас друкується на 3D-принтері, без стиків. Розробники запевняють, що стіни PassivDom такі ж теплі, як цегляні завтовшки 7,33 метра. 

Ще один «бонус» такого будинку – система очищення так званої сірої води (не дуже забрудненої води, наприклад, з душу), яка потрапляє у спеціальний резервуар і очищується для повторного використання. Керувати будинком можна за допомогою додатку на смартфоні. Однак найбільше досягнення розробників — спроба зробити будинок розумним.

«Він знає прогноз погоди, тому сам регулює температуру повітря. Йому відомо, коли господар наближається до будинку, щоб заздалегідь щось увімкнути. Будинок знає, який заряд енергії в акумуляторах і чи варто накопичувати тепло. Це помешкання більш завбачливе, ніж сам власник», — каже засновник компанії Максим Гербут.

Компанія готує проект до масового виробництва, продажі почнуться навесні. Надійшло вже 1,8 тис. заявок на придбання і 2 тис. – на можливість безкоштовно кілька днів пожити у модулі. Серед зацікавлених чимало іноземців.