Південмаш, НСК Олімпійський, Укрінтеренерго та інші держпідприємства продовжують саботувати проведення незалежного аудиту

Станом на початок квітня 2017 року 15 великих держкомпаній продовжують невиконання покладених на них зобов’язань щодо проведення незалежного аудиту із залученням аудиторських компаній світового рівня, передає МЕРТ.

Так, зокрема, 25 з 46 найбільших держпідприємств успішно пройшли аудит фінансової звітності за 2015 рік, який повістю відповідає вимогам законодавства.  6 компаній все ще перебувають у процесі здійснення аудиторської перевірки фінансової звітності. 4 компанії із даної групи провели процедуру незалежного аудиту із суттєвим порушенням встановленого регламенту, залучивши аудиторів, що не відповідають вимогам щодо високого авторитету та репутації у сфері аудиту. До числа порушників належать ПАТ “Сумихімпром”, Харківське державне авіаційне виробниче підприємство, ПАТ "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" та ДП “Укрспецекспорт”.

11 підприємств повністю саботують вимогу щодо проведення незалежного аудиту. До таких належать: ДП “Національний спортивний комплекс “Олімпійський”, ДП "Адміністрація морських портів України" (слід зазначити, що після зміни керівництва процес підготовки до аудиту на підприємстві зрушив з місця), Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності “Укрінтеренерго”, ДП “Вугілля України”, ДП “Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод ім. О.М. Макарова”, ДП “Суднобудівний завод імені 61 комунара”, ДП “Фінансування інфраструктурних проектів”, ДП “Регіональні електричні мережі”, ДП “Науково-виробничий комплекс газотурбобудування “Зоря”- “Машпроект”, ДСП “Чорнобильська АЄС” та ДП „Вугільна компанія "Краснолиманська".

Водночас, лише 4 підприємства завершили і 10 - розпочали аудит фінансової звітності за 2016 рік.

“Саботаж незалежного аудиту - це саботаж реформи управління державними підприємствами”, - пояснює перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов. - “Ми повинні розуміти реальний стан справ на підприємствах, щоб робити висновки про ефективність його менеджменту та інвестиційну привабливість. Будь-який керівник, який відповідає за свою роботу, не боїться аудиту, тим більше від компаній зі світовим ім’ям. Коли інформація приховується - це одразу свідчить, що десь є проблеми”.

Як відомо, 145 найбільших державних підприємства були зобов'язані щороку проходити незалежний аудит фінансової звітності в рамках проведення реформи системи управління державною власністю. В найбільших 46 підприємствах аудит має проводитись великими компаніями, які визнані на світовому ринку, мають значний досвід аудиторської роботи та професійну репутацію, яка відповідає критерію прозорості та незалежності.

За перебігом незалежного аудиту в компаніях першої групи можна спостерігати за посиланням: http://bit.ly/2oudTGY.

Довідково

Дія Постанови КМУ №390 “Про деякі питання проведення аудиту суб’єктів господарювання державного сектору економіки” від 4 червня 2015 року поширюється на акціонерні та унітарні держпідприємства, вартість активів котрих перевищує 250 млн грн (окрім державних банків та банків з державною часткою у статутному капіталі). Поміж іншого, для найбільших держпідприємств, чиї активами перевищують 2 млрд грн або отримують річний прибуток у понад 1,5 млрд грн визначено наступні критерії для відбору аудиторських фірм: реєстрація в Україні, відповідний досвід аудиту, не менше 100 аудиторів у штаті (в тому числі не менше 15 аудиторів з міжнародним сертифікатом АССА, IFAC, AICPA, ICAEW та не менше 5 аудиторів з українським сертифікатом), чинний договір страхування професійної відповідальності, а також річний обсяг виручки не менше 30 млн грн, що є показником незалежності такої аудиторської фірми від одного замовника. Для держпідприємств з активами понад 250 млн грн встановлено аналогічні, але менш жорсткі критерії відбору аудиторів.

Так, станом на 2015 рік, до першої групи входили 46 держпідприємств (до них належать саме ті компанії, про які йшла мова вище), тоді як до другої групи - 99.