Ostсhem зловживав монополією на ринку мінеральних добрив, ‒ АМКУ

Антимонопольний комітет України (АМКУ) визнав факт зловживання монопольним становищем на ринку мінеральних добрив у 2014-2015 роках з боку підприємств групи Ostchem: черкаського «Азота», «Сіверськодонецького об’єднання Азот», «Рівнеазота», а також «НФ Трейдінг Україна» (торговельного підрозділу OstChem), що було вчинене шляхом встановлення необґрунтовано завищених цін на всі види азотних добрив, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку. Про це повідомляє AgroTimes.

Рішення стосовно цього порушення знаходиться на доопрацюванні та найближчим часом буде винесено на засідання АМКУ. Про це йдеться в матеріалах розслідування АМКУ, які були надані Всеукраїнській аграрній раді.

АМКУ вирішив накласти штраф у розмірі до 10% доходу за 2016 рік на всіх учасників групи Ostсhem та зобов’язати їх встановити ціни ринкового рівня. Відповідні попередні висновки АМКУ надіслав сторонам справи.

У комітеті зазначили, що монополіст умисне знижував рентабельність заводів, щоб мати можливість завищувати ціни. Зокрема, за висновками АМКУ, в 2015 році в рамках однієї групи суб’єктів господарювання спостерігалося штучне завищення вартості сировини та, відповідно, витрат підприємства-виробника. Так, у 2015 році черкаський «Азот» та «Рівнеазот» здійснювали взаємні поставки за цінами, що перевищували (до 57%) граничний рівень цін, встановлений НКРЕ, йдеться в документі.

«Маючи центр прибутку поза межами України та закуповуючи основну сировину по цінах, що суттєво переважають середньоринкові, вони можуть встановлювати від’ємні рівні рентабельності, чим можуть наносити шкоду економіці України та аргументувати свої неринкові ціни фактором нерентабельності виробництва», - зазначається в документі розслідування АМКУ з приміткою, що вирішення цих проблем лежить поза компетенцією комітету та потребує розслідування фіскальними та правоохоронними органами.

До того ж, згідно з документом, антидемпінгові мита не виконали своєї функції захисту вітчизняних виробників.