На підприємствах компанії «НІБУЛОН» розпочала роботу сучасна лінія переробки відходів на енергоносії

Енергозберігаючі технології й, зокрема, переробка відходів у паливо останнім часом стали дуже популярними в Україні та усьому світі.

При постійному підвищенні цін на традиційні види палива (природній газ, ДП, електроенергія) мінімізація витрат енергоносіїв стає все більш прогресивною тенденцією. Так, для отримання твердого палива (брикетів) основною сировиною може виступати лушпиння соняшнику та деревна тирса. Але у виробничих підрозділах компанії «НІБУЛОН» ні лушпиння, ні тирси немає, тому тут їх вирішили замінити на зернові відходи ІІІ категорії, що утворюються внаслідок очистки та сушки зерна, особливо насіння соняшнику,  які раніше  створювали  багато  додаткових  проблем  пов’язаних  з  утилізацією  на  сховищах. За теплотворністю такі відходи подібні дровам та є гарною сировиною для переробки в тверде паливо (брикети), що можливо використовувати як паливо у твердопаливних котлах.

Особливу  увагу  було  приділено  розробці  апаратурного  оформлення самого технологічного  процесу  брикетування.  На  сьогодні  Україна має  невеликий  досвід  брикетування. При зверненні до  науково-дослідних організацій  та  університетів   Одеси, Харкова, Києва, Полтави та Вінниці взагалі були отримані негативні  відгуки  щодо  можливості  переробки  відходів такої  якості  через те, що  в процесі  брикетування  не  вдасться  отримати  брикет  необхідної  якості  у  зв’язку  з  великим  вмістом  масел  у  сировині,  що  поступає  на  переробку.   Тому, ретельно проаналізувавши процес, було  запропоновано  попереднє  віджимання  масел  після  нетривалої  термічної  обробки  в  сушарці,  яка  також працюватиме на цих відходах.  

Саме з урахуванням якісних показників відходів фахівцями компанії було підібрано обладнання лінії брикетування та технологія переробки. Найкращий результат показало устаткування виробництва ТОВ «Зерма-Україна». Це обладнання  зібрано у виробничу лінію, що включає дробарку (для подрібнення відходів в однорідну масу), сушарку з теплогенератором (для відбору вологи з відходів), маслопрес (для відбору технічної олії з відходів), прес-екструдер (для брикетування відходів та отримання готового твердого палива). 

Перша така лінія з брикетування зернових відходів ІІІ категорії від очистки олійних культур для отримання паливних брикетів була встановлена наприкінці минулого року на підприємстві ТОВ «Колосівський елеватор», що входить у групу компаній «НІБУЛОН».

Уже сьогодні брикети власного виробництва використовуються в якості палива на різних підрозділах підприємства, де є твердопаливні котли: філії «Новоодеська», «Прибужанівська», «Баштанська», «Кам’янець-Подільська». Задля цього на підприємстві реалізується програма переходу від традиційного палива для котлів (газ, дизельне паливо) на тверде паливо, в рамках якої для опалення адміністративно побутових та виробничих приміщень філій уже встановлено найсучасніші твердопаливні котли на філіях «Новоодеська» (3 шт.) загальною потужністю 300 кВт, «Прибужанівська» (1 шт.) потужністю 100 кВт, «Тетерів» загальною потужністю 200 кВт. Ці котли  здатні працювати на різних видах альтернативного палива (дрова, пелети, брикети), які значно дешевші ніж газ. 

Наші фахівці також розглядають можливість встановлення на одній з філій компанії у Вінницькій обл. подібного або іншого обладнання для брикетування з метою зменшення витрат на транспортування відходів з філій, які розташовані у Вінницькій, Хмельницькій та Житомирській областях.

Загалом на сьогоднішній день перероблено близько 50 тонн відходів, з яких отримано 40 тонн готових брикетів та 477 кг рослинної технічної олії. На філії підприємства вже передано 24 тонни готових брикетів для спалювання в твердопаливних котлах. Як наслідок, зекономлено 15 257 м3 газу та 12 262 л дизельного палива, що у вартісному виразі становить 429 770 грн. За планом на 2017/18 маркетинговий рік на потужностях ТОВ «Колосівський елеватор»  заплановано переробити ще близько 600 тонн  відходів олійних культур.

Переробка зернових відходів у паливні брикети та їх використання в якості палива у твердопаливних котлах для отримання енергії (опалення приміщень та виробництво гарячої води) не лише зменшує залежність підприємства від традиційних видів палива та мінімізує витрати, але й має позитивний екологічний ефект. Основним складником цих відходів є насіння бур’янів, зокрема амброзії, переробка їх у паливні брикети вирішує проблему утилізації карантинних бур’янів, відповідно до чого знизиться  забрудненість полів та зменшиться завантаженість цими відходами міських та сільських сміттєзвалищ, де раніше ці відходи захоронялись. При цьому компанія оплачує подібні послуги комунальним підприємствам, а за відсутності таких – вносить платежі за розміщення відходів до державного бюджету.

У компанії «НІБУЛОН»  на цьому не зупиняються і вже взялися за організацію переробки відпрацьованих масел (гідравлічні, трансмісійні, редукторні, моторні, картерні, компресорні) та нафтових залишків від зачистки резервуарів для зберігання палива (пічного, дизельного) та масла, що утворюються внаслідок виробничої діяльності.

Відпрацьовані масла віднесені до небезпечних відходів, що зумовлює пошук екологічно обґрунтованих шляхів їх утилізації. У рамках впровадження природоохоронного та енергозберігаючого підходу на автотранспортному підрозділі компанії «НІБУЛОН» влаштовано топку, де встановлено два надсучасних рідкопаливних водогрійних котла CLEAN BERN потужністю 75 кВт кожний (виробництво США), що відповідають нормам та вимогам світового та українського законодавства. Паливом для таких котлів виступають рідкі нафтовідходи. Використання рідких нафтовідходів у якості палива для отримання енергії (опалення приміщень, виробництво гарячої води) дозволить не тільки зекономити енергоносії, а й зменшити навантаження на  навколишнє середовище за рахунок зменшення кількості небезпечних відходів.

Кількість рідких нафтовідходів, що планується до спалювання у котлах на автотранспортному підрозділі складає 23,0 т/рік. Діяльність з утилізації відходів є ліцензованою. Наразі триває робота для отримання ліцензії на поводження з небезпечними відходами, що видає Міністерство екології та природних ресурсів України.  

Потенціал переробки відходів не вичерпаний, а впровадження енергозберігаючих технологій вимагає від підрозділів нашої компанії більш свідомого ставлення до відходів як до сировини та підвищеної відповідальності за умови їх зберігання. Але це тільки початок довгого шляху, адже галузь утилізації відходів в Україні ще не розвинена. На жаль, держава не створює для підприємств, що впроваджують екологічно безпечні європейські технології з утилізації власних відходів, жодних заохочень чи преференцій. А між тим це дуже витратна справа, яка потребує значних економічних та трудових зусиль на її впровадження.

 

Дата:
31.01.2018
Компанія:
Регіон:
Істотні питання: