Дніпро першим в Україні запроваджує систему онлайн-моніторингу повітря

4 квітня у Дніпрі презентували єдину в Україні систему онлайн-моніторингу стану повітря. Наразі вона з’єднана зі станцією, що розташовується на просп. Нігояна, 77. Про це повідомляє Дніпровська міська рада.

«Ще у 2012 році був закуплений один стаціонарний пост. Але він працював недовго – він застарів та не фінансувався. Завдяки міському голові Борису Філатову у 2017 році цей проект було відновлено. І наш департамент запропонував низку заходів для моніторингу повітря. Серед них – розміщення 20 стаціонарних та 2 мобільних станцій», – зазначила заступниця директора-начальник управління комунальної екології департаменту екологічної політики міської ради Дніпра Ірина Козлова. Старий пост вирішили модернізувати та створити онлайн-центр моніторингу повітря. На це з міського бюджету виділили 2 млн грн. Програмне забезпечення розробляла компанія, що вже понад 10 років займається екологічними проектами в Ізраїлі.

«Ми змінили місцезнаходження наявної станції, додали системи метеорологічного контролю та потужні системи аналізу даних. Наразі вимірюються базові шкідливі викиди: оксид азоту, оксид сірки, оксид вуглецю та озон. Математичні можливості бази даних, яку ми встановили, дають змогу об’єднати понад 300 різнопрофільних станцій, аналізувати не тільки повітря, а й воду. Дніпро може стати центром дослідження й контролю забруднення у регіоні», – сказав розробник системи моніторингу Ігор Палей.

Станція збирає дані кожні 28 секунд, а система аналізує та обробляє їх. До центру система передає середні показники раз на п’ять хвилин. Завдяки метеорологічному обладнанню можна визначити, яке підприємство викинуло шкідливі речовини. Поки що дані не кодуються, але вже скоро їх хочуть захистити від кібератак.

«Ми хочемо зробити криптографію, щоб дані були в ланцюжках, де кожен з них посилатиметься на попередню групу даних. Таким чином, інформацію не можна буде змінити», – пояснив Михайло Хайкін, директор компанії «Еко моніторинг», яка займалася реалізацією проекту системи моніторингу повітря у Дніпрі.

За словами керівника громадської організації «Екорада» Яніни Басистої, наразі в місті є близько 7 тис. стаціонарних забруднювачів. Крім цього, 40% загальної кількості шкідливих викидів спричиняють транспортні засоби, яких у Дніпрі налічується близько 200 тис.

«Екологічний моніторинг допоможе виявити найбільш забруднені точки міста. Відштовхуючись від цього, необхідно визначити пріоритетні райони для реалізації природоохоронних заходів, наприклад, озеленення. Крім цього, ми зможемо будувати кореляційні системи між захворюваннями та забрудненням. Та найголовніше, що система допоможе вивести комунікацію між владою та забруднювачами на новий рівень», – зазначила Яніна Басиста.

Наразі в департаменті екологічної політики розробляють звернення до Верховної Ради України із закликом надати доступ місту до звітів підприємств про шкідливі викиди.

Також мерія активно шукає організації-донори для закупівлі станцій моніторингу, адже це дуже дороге обладнання. Зокрема, представники міськради вирушать із відповідною пропозицією до США.