Як WOG - найбільша мережа АЗС, стала найбільшим боржником (розслідування на ZIK)

Борговий скандал розгоряється довкола великої мережі автозаправок «WOG». Однією з жертв заправного гіганта із фінансовими проблемами стала іноземна компанія «Стар клауд холдінгс інк.» – їй «WOG» заборгувала десятки мільйонів доларів. Про це пише ZIK.

Компанія «WOG» спробувала розрахуватися, втім сплатила… менш як третину від загальної суми заборгованих коштів. Оскільки, як забезпечення виконання своїх грошових зобов’язань, боржник надав 18 власних автозаправних комплексів, то компанія «Стар клауд холдінгс інк.» звернулася по них. Проте якраз на шляху стягнення боргу-застави виявилося, що «WOG» нізащо не хоче розлучатися з автозаправними станціями.

Іноземна компанія зіткнулася з дивовижним нотаріальним безладом – не зарадила навіть угода «Стар клауд холдінгс інк.» із «WOG», яку розробляли у всесвітньо відомій юридичній компанії «Baker & McKenzie».

«Юристи WOG блокують державний реєстр – кожні десять днів приходять до нотаріальної контори «Ариванюк і Книш», приносять заяву про заборону вчинення реєстраційних дій, – пояснює Вадим Ладницький, представник компанії «Стар клауд холдінгс інк.». – Таким чином, наша компанія, маючи всі документи і законні підстави для звернення-стягнення, позбавлена можливості виконати це стягнення».

Нотаріальна контора, про яку говорить пан Ладницький, має суперечливу славу в місті Луцьк, де, власне, і розташована. Сергія Книша, зятя засновниці контори, упіймали на хабарі, й судили. Самих працівників контори називають покровителями незаконної перереєстрації чужого майна.

Донька засновниці нотаріальної контори Наталія Ариванюк, яка є співвласницею і дружиною пана Книша, пояснила, що за зверненнями «WOG» регулярно реєструє заборони на вчинення дій щодо перереєстрації майна. «У законі обмежень немає, виконати це може будь який реєстратор, один і той же – також. І мене законодавство, скажімо так, не обмежує. Це така собі прогалина нашого законодавства», – запевнила Наталія Ариванюк.

Експерти ж відзначають, що «законодавча прогалина» є прекрасним інструментом маніпулювання. «Ця норма законодавства, яка має благородну мету, створила прекрасне підґрунтя для маніпуляцій і зловживань з боку боржників. І це вже впроваджується і на практиці… Боржники, знаючи, що щодо них розпочата процедура переоформлення предмету іпотеки в позасудовому порядку… Кожного десятого дня подають заяву державному реєстратору про те, що не можна вчиняти будь-які дії», – розповідає юрист Ярослав Яценко.

У підсумку кредитор забрати своє не може, бо боржник, попри зобов’язання, віддавати майно не збирається. «У мене в руках скарга, на дії нотаріусів із нотаріальної контори «Ариванюк і Книш», яку ми сьогодні скерували в Міністерство юстиції, – каже представник «Стар клауд холдінгс інк.». – Будемо сподіватися, що цей орган, який наділений функціями і повноваженнями перевірки й вжиття відповідних заходів, відповідно відреагує на цю скаргу».

Поки ж Мін’юст розглядає скаргу, «Стар клауд холдінгс інк.» вдалось зареєструвати право власності на 4 з 18 автозаправних комплексів. Утім, як йдеться у розслідуванні, на нотаріуса, який це зробив, тут же відкрили кримінальне провадження за прямою вказівкою міністра внутрішніх справ. Натомість колишній прем’єр-міністр Арсеній Яценюк особисто телефонував очільнику Мін’юсту Павлу Петренку з проханням бути прихильним до корпорації «WOG».

Втім борг автозаправної компанії перед «Стар клауд холдінгс інк.» – лише один із багатьох. З документів, зібраних за час журналістського розслідування, стало відомо, що Дмитру Фірташу «WOG» заборгувала кількасот мільйонів доларів, акцій натомість не надала. Також корпорація брала активну участь у виведенні коштів з банку Надра, який в підсумку збанкротував, як і банк Форум, з яким «WOG» теж не розрахувалась, маючи борг, що перевищує 1,1 млрд грн.

Є і задокументовані борги перед Державним аграрним фондом на 400 мільйонів гривень через Банк Інвестицій та Заощаджень, що афілійований з «WOG». А це може призвести до позбавлення його банківської ліцензії, а по суті, банкрутства.  А це означає – що вкладники й цього банку можуть залишитись без своїх грошей.