Екомодернізація бізнесу: 10 акцентів на «зелені» фінанси від «Укргазбанку»

У 2018 році від клієнтів проекту «Екологія підприємства» надійшло безліч запитань, серед яких: де взяти бюджет на зелену модернізацію, який механізм отримання кредитів для бізнесу та які вимоги для його отримання. На ці та багато інших запитань ми отримали відповіді в голови правління першого екобанку «Укргазбанк» Кирила Шевченка.

Як в Україні фінансуються інвестиційні екопроекти? Які сфери кредитує банк, окрім сонячної енергетики? 

К. Ш. Якщо говорити про альтернативну енергетику, то з початку співпраці з IFC ми вже профінансували 117 проектів «чистої» енергетики на суму 385 млн євро, загальною потужністю 630 МВт. Завдяки нашим проектам загальний обсяг виробленої екологічно чистої електроенергії становитиме більше 1300 гігават годин на рік. Цього буде достатньо, аби забезпечити екологічно чистою електроенергією близько 340 тисяч домогосподарств протягом цілого року.

Попитом, особливо серед малого та середнього бізнесу, користуються програми з фінансування енергоефективних проектів. Тут йдеться про енергоефективне будівництво, енергомодернізацію підприємств, теплову генерацію, енергоефективний транспорт. Наприклад, ми кредитуємо заміну сільськогосподарського та виробничого обладнання на більш енергоефективне. Економічне зростання мінімальне, тому якщо бізнес не може забезпечити приріст, потрібно скорочувати витрати. Наприклад, заміна освітлення в виробничих масштабах окупить себе за півтора року.

Ще один наш напрям — фінансування заходів із захисту довкілля. У межах співпраці з Міністерством екології та природних ресурсів України ми провели роботу з першою сотнею найбільших підприємств-забруднювачів. Наш банк видав кредит «Запоріжсталі» на встановлення нового фільтраційного обладнання, що дозволило зменшити шкідливі викиди у регіоні на 20 %.

Ми першими в Україні запровадили програму на встановлення «під ключ» домашніх сонячних станцій і теплових насосів для населення — «ЕКО-енергія». Своя станція — це значна економія на комунальних послугах, щомісячний додатковий дохід приблизно у 10 тисяч гривень від продажу надлишку електроенергії у загальноукраїнську мережу за «зеленим» тарифом, а також — незалежність від перебоїв у мережі. «Зелені» технології не тільки корисні, вони вигідні — і для кожного українця, і для бізнесу. Вже сьогодні подібні програми ввели й інші державні банки, що ще раз підтверджує зацікавленість українців в «чистій» енергетиці.

Ставки на «зелене» фінансування завжди нижче ринкових — так ми мотивуємо до переформатування діяльності на екологічно чисту і енергоефективну. Гривневі кредити видаємо у середньому під 18–20 %.

Зазвичай таке фінансування на 2 п. п. дешевше, ніж звичайне. Але за деякими програмами для населення ставка може становити 0,001–0,01 % річних. На таких умовах, наприклад, ми кредитуємо придбання електромобілів. Проекти з альтернативної енергетики ми готові кредитувати у валюті — під 6–7 % річних. Середній термін кредитування проектів в альтернативній енергетиці становить 3,5 роки, проектів, спрямованих на підвищення енергоефективності — близько 5 років.

Це цікаво! Сьогодні завдяки соціально відповідальним українцям і бізнесу, які оформили екокредити від Укргазбанку, рівень CO2 скоротився на 896 тисяч тонн. Це рівнозначно тому, якби ми прибрали з доріг майже півмільйона автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння одночасно. Бачите — користь і вигода.

Які найбільш успішні проекти «зеленої» модернізації, реалізовано в Україні спільно з «Укргазбанком»? 

К. Ш. Наймасштабніший проект — фінансування проекту будівництва Новотроїцької вітрової електростанції потужністю 70 МВт, що реалізується компанією «Віндкрафт Таврія» у Херсонській області. Після реалізації проекту вона увійде до трійки найбільших та найпотужніших в Україні. До речі, Херсонська область на сьогодні на другому місті після Запорізької області з реалізації «зелених» проектів.

Серед сонячних станцій найбільшою стала СЕС «ВОСХОД СОЛАР» потужністю 53,4 МВт. Щорічно вона генеруватиме 11–12 млн кВт⋅год «зеленої» електроенергії, чого достатньо для енергозабезпечення 15 сіл Великоолександрівського району.

Також у Запорізькій області побудовано сонячну станцію «Токмак Солар Енерджи». Наразі потужність СЕС вже 25 МВт, після повного завершення будівництва потужність станції становитиме 50 МВт.

До речі, зовсім нещодавно у нас з’явився новий проект — «Укргазбанк» профінансував будівництво першої в Україні ГЕС, яка використовуватиме технологічні стоки металургійного заводу. Це унікальний не лише для України, а й для всієї Європи проект — аналогів йому поки немає. Будівництво міні-ГЕС дозволить використовувати енергію великих обсягів використаної води з користю для населення. Завдяки такій технології можна буде виробляти екологічно чисту електроенергію, що суттєво збільшить обсяги її постачання до загальної мережі. У результаті реалізації такого проекту значно зменшаться й викиди СО2.

Хто є партнером банку у 2018 році? Які галузі економіки України найчастіше користуються послугами банку?

К. Ш. Крім IFC, нашими партнерами є держава й органи місцевої влади, Європейський інвестиційний банк, Німецько-український фонд, USАID, Уряд республіки Білорусь, вітчизняні, європейські та міжнародні холдинги і банки, забудовники тощо. Ми постійно вдосконалюємо наші програми, знаходимо нових надійних партнерів, аби зробити якомога лояльними і вигідними наші програми, а відповідно і впровадити для бізнесу і українців низькі відсоткові ставки.

«Укргазбанк» не тільки кредитує «зелені» та інноваційні проекти, а й надає усі інші види кредитування для населення, корпоративного, малого та середнього бізнесу. Кредитуємо промисловість, сільське господарство, будівництво, торгівлю. Ми також робимо акцент на основний сектор економіки — малий та середній бізнес, який сьогодні переживає не найсприятливіший період.

За даними Національного банку, для 67 % малих і 65 % середніх підприємств основним фактором, який змушує їх відмовлятися від банківського кредитування, є високі відсоткові ставки. Також вони вказують на надмірні вимоги до застави і труднощі виходу на міжнародні ринки. Ми знаємо про ці проблеми і про те, наскільки це негативно впливає на економіку країни.

Саме тому наприкінці 2017 року з нашими партнерами IFC ми значно спростили доступ МСБ до фінансування. Реалізуємо спільний проект «Стати лідером в сфері банківських послуг для МСБ», який позитивно вплине на розвиток інноваційного бізнесу і рівень конкурентоспроможності українського бізнесу.

Угода спрямована на три вектори. Перший — здешевлення кредитів. За деякими нашими програмами, вартість фінансування становить 8–9 % річних — це нижче рівня інфляції, тут немає ніяких прихованих комісій. Другий — продовження терміну кредитування. Термін фінансування в «Укргазбанку» за деякими програмами з нашими партнерами (з Європейським інвестиційним банком, з IFC) продовжено до 7 років. Третій напрям — це робота з можливими каналами дистанційного обслуговування. Вона в нас тільки розпочата.

Також ми ввели максимально лояльні програми лізингу для малого і середнього бізнесу, гнучкі графіки сплати платежів, надійне страхування переданого в лізинг майна. Тому навантаження з бюджету підприємства буде знято.

Крім того, IFC приєднала «Укргазбанк» до Глобальної програми торговельного фінансування МСБ. Уже в першому півріччі 2018 року ми здійснили операцій на 70 % від суми ліміту торговельного фінансування. У другому — плануємо отримати збільшення суми ліміту для українських підприємців МСБ.

Ми не даємо добрих порад, а максимально кооперуємося з бізнесом для розвитку економіки країни, створення нових робочих місць, зростання ВВП і, звичайно, для подальших інвестицій в економіку нашої країни. Результати проекту з IFC позитивно вплинуть не тільки на підприємців, а й на державний банк. Ми збільшимо свої доходи в сфері послуг МСБ в 3–4 рази протягом наступних 4-х років і досягнемо стратегічної мети — бути банком № 1 в сегменті МСБ. Водночас бізнес отримає доступ до дешевого й довгострокового кредитного ресурсу, який можна направляти на розвиток власної справи.

Які ключові клієнти «Укргазбанку» у «зеленому» сегменті?

К. Ш. Станом на 5 березня 2018 року в екосегменті переважала частка «екобізнесу» (70 %), представлена проектами альтернативної енергетики. Частка проектів з підвищення енергоефективності бізнесу становить 30 % і представлена переважно проектами енергоефективного будівництва, енергомодернізації підприємств, теплової генерації, енергоефективного транспорту. Середній чек кредиту становить: енергоефективність — 14 млн грн; екобізнес — 100 млн грн.. Середній термін кредитування: енергоефективність — 3,5 роки; екобізнес — 5 років. При цьому кількість клієнтів реалізують проекти енергоефективності більше, а середній чек кредиту більше за проектами «екобізнесу».

Наскільки важливо для України, як країни з індустріальним минулим, зосереджуватися на відновлювальних джерелах енергії? Чи не зашкодить це нашій економіці, яка досі базується на традиційній енергетиці?

К. Ш. Сьогодні Міжнародне енергетичне агентство і Світовий банк визнали, що основним джерелом 2/3 світових антропогенних викидів парникових газів є саме традиційна енергетика. Близько 80 % світового енергоспоживання забезпечується за рахунок спалювання викопного палива — вугілля, нафти, газу, що викликає різке підвищення температури на планеті, що своєю чергою призводить до стихійних лих, зникнення деяких видів тварин, смертельних хвороб для людини. Саме тому в межах Паризької угоди World Bank Group у 2019 році повністю припиняє фінансувати проекти з видобутку нафти й іншого викопного палива.

Зрозуміло, що серед основних шляхів досягнення поставлених цілей будуть заходи, спрямовані на швидкий перехід від викопного палива до збільшення інвестицій і ринкової частки екологічно чистих джерел енергії, а також енергоефективності. Мені імпонує сучасне ставлення до викопної енергетики, яке чітко охарактеризував колишній віце-президент США Альберт Гор ще після підписання Кіотського протоколу: «Ця глобальна і амбіційна угода посилає чіткий сигнал урядам, підприємствам та інвесторам по всьому світу: зараз відбувається неминуче перетворення нашої глобальної економіки з системи, заснованої на екологічно «брудній» енергії, на систему сталого економічного зростання».

Подобається це українському великому бізнесу чи ні — цього вимагає світова економіка. Більш 330 найбільших компаній світу вже взяли на себе зобов’язання узгодити свої стратегії з Паризькою угодою. Чіткий намір великого бізнесу зайнятися кліматом свідчить про те, що він робить ставку на «зелений» розвиток і створює конкурентну перевагу для своїх товарів. Це серйозний сигнал для українського великого бізнесу, що продати товар, просто знизивши ціну, вже не вийде. Перевага буде ґрунтуватися на низьковуглецевому розвитку найбільших світових компаній. І великий бізнес інших країн може завадити тим, хто цього не робить.

Без впровадження інноваційних екологічних технологій у виробництво ми ризикуємо назавжди відстати від цивілізованого світу. Безумовно, нам, як колишній країні СРСР, де не вважали за потрібне дбати про довкілля і вплив «брудного» виробництва на природу і людину, потрібно більше часу для переходу на «чисту» енергетику.

Як, на Вашу думку, можна стимулювати український бізнес стати більш енергоефективним?

К. Ш. Економічні й екологічні сфери часто викликають конфлікт інтересів і вкрай важко досягти добровільного декларування скорочення викидів тими, хто отримує від цього прямий прибуток. Ми намагаємося не просто пояснити, а й надати детальний аналіз — скільки підприємство заощадить у майбутньому, а можливо й отримує прибуток. Бізнесу завжди потрібна вигода — в альтернативній енергетиці, оновленні обладнання — вона значна. Крім того, велику роль відіграє держава. Доки в Україні вартість викиду однієї тонни CO2 становить 41 копійку — 1,5 цента, бізнесу не вигідно вкладати кошти у підвищення енергоефективності та дбати про довкілля.

Важливо! У нашого найближчого сусіда Польщі вартість викидів CO2 за тонну становить $ 1, у Швеції — $ 118 за тонну, в Фінляндії — від $ 54, у Великій Британії — $ 22 за тонну.

Також у світі є ще один варіант стимуляції — податкове стимулювання. У США, наприклад, є податок на забруднення. Всі надходження від нього акумулюються у спеціальному фонді та направляються на компенсацію відсотків або тіла за «зеленим» кредитом. У результаті компанія, яка захоче побудувати офісний центр, де споживана електроенергія надходитиме за рахунок енергії вітру, зможе заощадити на податку й отримати пільговий кредит.

В Україні є збір за забруднення довкілля. Його сплачують практично всі виробники. За нашими оцінками, цей збір забезпечує близько 4 млрд грн на рік. Цільове призначення цих коштів — будівництво очисних споруд, фільтраційного обладнання. Багато можна побудувати очисних споруд у межах країни? Звичайно ж, ні. Але якщо направити ці кошти на компенсацію за екокредитом, то ефект буде в рази більшим. Ми вже почали обговорення такого варіанту з Міністерством екології та природних ресурсів. Остаточне рішення — за депутатами.

Яким чином у Банку розробляються індивідуальні умови фінансування бізнесу?

К. Ш. «Укргазбанк» – єдиний банк у регіоні (Східна Європа) з повним циклом впровадження енергоефективних проектів, що включає в себе експертизу, аналіз та їхню імплементацію. Тобто ми не тільки надаємо кредити на лояльних умовах, а ще й розказуємо, як це зробити правильно, з мінімальними затратами та порахуємо, скільки клієнт зекономить у майбутньому, а можливо, й заробить.

Звичайно, у нас персональний підхід до кожного клієнта, зручні графіки виплат, лояльні умови кредитування. Ми вміємо аналізувати, розраховувати ризики. В разі виникнення у позичальника труднощів з виплатою кредиту ми завжди йдемо на зустріч і обов’язково переглядаємо графіки виплат. 

Який пакет документів має підготувати підприємство — отримувач коштів? Які можливі фактори можуть зашкодити отриманню кредиту підприємством?

К. Ш. Пакет документів у нас традиційний. Для відновлюваних джерел енергії до традиційного пакету документів потрібно додати технічний опис проекту, а також дозвільну документацію — оцінка впливу на довкілля. Далі ми аналізуємо, рахуємо і надаємо відповідь.

Відмовити можемо в разі, коли вважатимемо, що бізнес завдасть шкоди довкіллю. Ми знаємо, що клієнт піде до іншого банку, який без сумніву надасть йому кредит, однак ми підтримуємо соціально-відповідальний бізнес, який не школить довкіллю і здоров’ю українців. Ну й, звично, ми не фінансуємо ігровий бізнес (казино), виробництво тютюнових, алкогольних виробів, зброї та іншого — всього, що шкодить здоров’ю та життю людей.

Обмеження щодо фінансування: виробництво/торгівля озоноруйнівними речовинами; виробництво/торгівля радіоактивними речовинами; виробництво/торгівля зброєю; виробництво/торгівля алкогольними напоями; виготовлення тютюнових виробів; виробництво/торгівля іншими шкідливими речовинами.

Чи передбачається grace period та які його особливості? 

К. Ш. Так, у нас передбачений grace period до введення об’єкта в експлуатацію та отримання платежу за вироблену електроенергію. Саме на цей період йде відстрочка на сплату тіла кредиту.

Чому «Укргазбанк» зацікавився зеленою енергетикою? 

К. Ш. У 2015 році, коли на зміну Кіотському протоколу була прийнята Паризька кліматична угода, паралельно створено мережу Green Bank Network, яка об’єднала «зелені» банки. Вони всі, до речі, державні, за винятком декількох муніципальних банків США. І це абсолютно логічно — саме держава має займатися питаннями довкілля. Передбачається, що за допомогою цієї мережі банків будуть фінансуватися програми, спрямовані на досягнення цілей Паризької угоди. Йдеться про утримання зростання світової температури у межах 2 °C. Для цього потрібно до 2040 року інвестувати в різні «зелені» проекти понад 50 трлн дол. США. Без існування спеціалізованих фінансових установ досягти цих показників неможливо.

Головною метою створення будь-якого «зеленого» банку є фінансування інвестиційних проектів, що спрямовані на покращення екологічної ситуації у країні. Більш того, сучасні технології допомагають істотно економити не тільки енергоресурси, а й кошти підприємців і населення, що вкрай актуально на сьогодні для нашої країни. Також потрібно розуміти, що глобальні зміни через підвищення температури вже відбулися — вже зникли деякі види рослин і тварин. Доведено, що 85 % всіх захворювань сучасної людини, в тому числі невиліковних, пов’язані з несприятливими умовами довкілля. За останніми даними ВООЗ, які вже озвучив Міністр екології та природних ресурсів України, кожні дві години в Україні помирають 3 людини через поганий стан довкілля. Тому чітке виконання Паризької угоди дозволить знизити шкідливі викиди в атмосферу і значно покращити якість повітря, а відповідно і здоров’я кожної людини.

«Укргазбанк», як і «зелені» банки в усьому світі, фінансує три проекти: відновлювану енергетику, енергозберігаючі технології та проекти, пов’язані із захистом довкілля. Сьогодні у світі відставання у фінансуванні цих проектів становить близько 20,7 трлн дол. За оцінкою Міжнародної фінансової корпорації, нашій країні, аби досягти поставлених цілей до 2030 року, потрібно інвестувати у «зелені» проекти близько 70 млрд дол.

«Укргазбанк» + IFC = «зелене» кредитування

Разом з International Finance Corporation (IFC) ми впровадили стратегію Green Banking у 2016 році і з нуля починали екокредитування в Україні. Партнерство з IFC відкрило «Укргазбанку» доступ до унікальної в Україні експертизи екопроектів, яка дозволяє оцінити очікувані результати від їх впровадження ще на етапі попереднього розгляду та за потреби корегувати проект для досягнення оптимальних показників окупності й економії енерговитрат. Крім того, ми допомагаємо пересічним українцям, корпоративному, малому та середньому бізнесу економити енергію, скорочувати викиди парникових газів і сприяти сталому розвитку економіки.Те, що ми не помилилися з обраною стратегією, підтверджують і результати. У 2017 році ми стали лідерами «зеленого» фінансування в Україні. За даними НКРЕКП, більше 65 % нових потужностей відновлюваної енергетики, які були введені на початку 2018 року, профінансував «Укргазбанк».

Співпраця з місцевою владою

У нас є рішення і для об’єктів соціальної інфраструктури. Останнім часом до нас все частіше звертається місцева влада за фінансуванням, яке в подальшому спрямовується на комплексну модернізацію лікарень, дитячих садків, навчальних закладів. Ці кошти йдуть на встановлення автоматизованих індивідуальних теплових пунктів і переведення газових котелень на альтернативне паливо. Також за рахунок кредитного ресурсу утеплюються фасади, встановлюються нові вікна у міських і дитячих лікарнях. Звісно, можна й сонячну станцію на даху встановити, але вона, на жаль, не зможе в повному обсязі забезпечити потреби в електроенергії цілий заклад. Муніципалітети часто звертаються до нас за кредитами на придбання сучасного транспорту, особливо популярністю користується наша лізингова програма. До речі, ми перший банк, який запровадив лізинг.