Екологічна трансформація «Запоріжсталі»: невідворотний процес

Активна екомодернізація «Запоріжсталі» стартувала в 2012 році. За цей час в екологічну трансформацію підприємства спрямовано понад 9 мільярдів гривень «зелених» інвестицій. Про це повідомляє Екологія підприємства.

Металургійний комбінат починається з серця підприємства — доменного цеху. На «Запоріжсталі» добове виробництво чавуну сягає 13,5 тисяч тонн. У парку печей повністю реконструйовано три доменні печі з чотирьох. Всі вони обладнані сучасними системами аспірації, які забезпечують очищення від пилу до 20 мг/м3. Загальні інвестиції в доменний переділ склали понад 4 млрд гривень.

Тут використана найсучасніша з нинішніх технологій очищування пилу — через рукавні фільтри. Вони затримують найменші часточки пилу, які в надалі повертаються у виробництво.

Зокрема, понад 95 % сучасних металургійних підприємств Китаю, Японії, США та Європи використовують саме технологію очищування в рукавних фільтрах.

Ці ж технології працюють і на очисних спорудах аглофабрики «Запоріжсталі». На кожній з шести агломашин аглофабрики встановлено очисне обладнання, яке забезпечує очищення повітря від пилу до 30 мг/м3, від сірчаного ангідриду — до 400 мг/м3. Також нові газоочистки дозволили поетапно знижувати скиди вод від аглофабрики в річку Дніпро.

Загальна сума інвестицій — 1,2 млрд гривень. Специфічною особливістю рукавних фільтрів є їх інтегрованість у виробничий процес. Робота фільтрів забезпечує ексгаустер, який працює в двох напрямках: подає повітря на агломашину для спікання агломерату та транспортує забруднене повітря після спікання на власне рукавні фільтри. Таким чином ексгаустер забезпечує як виробництво, так і роботу очисного облднання. Зупинка очисних споруд можлива тільки за умови зупинки всієї агломашини на технічне обслуговування.

«Нові газоочисні системи аглофабрики дозволять знизити викиди пилу на 90 %, а сірчаного ангідриду на 50 %. Для «Запоріжсталі» — це на 100 % екологічний проект, в якому немає економічної складової», — відзначив генеральний директор комбінату «Запоріжсталь» Ростислав Шурма.

На підприємстві повністю реконструйовано прокатний переділ з будівництвом нової травильної лінії НТА-4. Унікальна, єдина в Україні лінія травлення металу в соляній кислоті дозволила повністю відмовитися від використання сірчаної кислоти в травленні металу, припинити скид вод від цеху холодної прокатки № 1 та викиди парів сірчаної кислоти в повітря. Інвестиції склали понад 870 млн гривень.

У 2018 році «Запоріжсталь» ввела в експлуатацію нову п’ятисекційну градирню, що забезпечує зворотною водою системи охолодження доменних печей підприємства. Це дозволить зменшити забір води з Дніпра на 4,8 млн м3 на рік та зменшити скиди в такому ж обсязі.

Окрім того, комбінат активно реалізує проекти з рециклінгу відходів металургійного виробництва, що дозволяє зменшувати об’єми накопичених відходів та уникати утворення нових. На комбінаті діють установки з переробки шлаків «АМКОМ ЛЛК» та «ALTA», які дозволяють повертати у виробництво продукти переробки, скрап та щебінь.

На «Запоріжсталі» також реалізовано рішення з переробки вилучених з оборотних циклів шламів, які повертаються у виробництво та використовуються як залізорудна шихта.

Рішення, спрямовані в майбутнє

На підприємстві переконані: саме тільки обладнання не може забезпечити коректну роботу та високу ефективність очисних споруд. Тому велику увагу на підприємстві приділили саме підготовці персоналу, який працює з сучасними очисними спорудами. Наприклад, ази роботи з новою травильною лінією в прокатному виробництві та установкою з регенерації соляної кислоти робітники отримували в Австрії, на підприємствах з аналогічним обладнанням.

«Запоріжсталь» одним з перших реалізував автоматичну систему онлайн-моніторингу викидів. Усі реконструйовані агрегати комбінату обладнано датчиками контролю, які в реальному часі показують ефективність роботи обладнання. Система онлайн-моніторингу виконує не тільки функцію контролю концентрації шкідливих речовин у викидах, але й надає реальну можливість оперативного керування процесом очищення, що забезпечує високу надійність та ефективність експлуатації газоочисного обладнання.

Завдяки поетапній комплексній модернізації виробництва у всіх напрямках, попри зростання об’ємів виробництва, на комбінаті досягнуто стійкої тенденції до скорочення викидів в атмосферу та скидів у водні об’єкти.

У 2017 році завдяки реалізації низки природоохоронних рішень комбінату вдалося знизити забір свіжої технічної води на 10 % (у порівнянні з 2016 р.) Також знижено скид зворотних вод у водні об’єкти на 1,6 млн м3.

Цього року комбінат завершить модернізацію зворотного циклу на випуску Північний, що дозволить відмовитися від скиду понад 5 млн м3 води у Дніпро щорічно та використовувати її повторно для потреб виробництва. Інвестиції в проект — понад 55 млн гривень.

Комбінат модернізував усі переділи виробництва, однак найсуттєвішим залишається питання реконструкції сталеплавильного виробництва з відмовою від мартенівського способу виплавки сталі на противагу конверторному способу. У ході перемовин та пошуку партнерів для втілення проекту комбінат продовжує підготовчі роботи на майданчику, де в майбутньому з’явиться новий сучасний сталеплавильний цех.