В Україні з'явилися перші контейнери для здачі батарейок на гарантовану переробку в Європі

Громадська організація « Батарейки, здавайтеся!» запустила збір батарейок у торгових центрах «Епіцентр» і «Нова Лінія». Кожен охочий може здати батарейки на гарантовану переробку на заводі GreenWEEE в Румунії. Від людини прийматимуть до 20 використаних батарейок за раз.

Лише одна батарейка здатна забруднити 16 м² землі*. Але поки що жодна батарейка в Україні не потрапила на переробку**. Причина в тому, що переробка збиткова і за неї потрібно платити. До цього моменту в Україні не було місця, куди можна було безкоштовно принести батарейки на реальну переробку, за яку платив би виробник батарейок. Всі зібрані батарейки лише зберігалися на складах або потрапляли до рук псевдопереробників, які викидали їх на сміттєзвалища. 

За 2 роки переговорів з торговими мережами та виробниками батарейок, організації «Батарейки, здавайтеся!» вдалося надихнути їх почати фінансувати переробку, як це відбувається в Європі. Пілотний проєкт стартував у мережі ТЦ «Епіцентр» та «Нова лінія» 10 грудня. До кінця тижня мережі встановлять у торгових центрах контейнери для прийому батарейок по всій Україні. 

Переробку всіх батарейок, зібраних в «Епіцентрі», оплачує торгова мережа спільно з імпортерами батарейок із доходів від продажів нових батарейок. При цьому для споживачів ціна на батарейки не змінюється.   

«Група компаній «Епіцентр» стає першою зеленою компанією в Україні, яка фінансуватиме утилізацію батарейок за європейською моделлю «виробник платить». Ми плануємо зібрати та переробити щонайменше 1 мільйон батарейок за рік», каже Ангеліна Бурлакова, виконувачка обов'язків директора направлення «Електротехніка» компанії «Епіцентр К».

«Вартість переробки оплачують 50/50 наша торгова мережа і представники компаній-постачальників – Duracell, VARTA, GP Batteries та Hausmark, при цьому ціна на батарейки для споживачів залишиться незмінною. У цій країні живемо ми та наші діти, і це наша відповідальність – забезпечити для нас всіх безпечне майбутнє. Запрошуємо увесь соціально-відповідальний бізнес долучитися до збору батарейок, але робити по-чесному, з гарантованою переробкою. Лише спільно ми зможемо залишити наступним поколінням чисту землю та здорову планету»,  каже Ігор Дембінський, заступник керівника департаменту електромонтажного устаткування торгових мереж «Епіцентр К» та «Нова лінія».

27 листопада «Батарейки, здавайтеся!» оголосили про отримання першого в історії України дозволу на вивезення батарейок на переробку на заводі GreenWEEE в Румунії. Перша відправка батарейок запланована на початок 2020 року.

«0% всіх батарейок, які до цього моменту збиралися в Україні, насправді йшли на переробку, тому що не було відповіді на запитання – хто за це заплатить. Якби не зусилля нас як активістів, спільноти наших прихильників та готовність «Епіцентру» організувати виробників та почати фінансувати переробку – українські батарейки так і далі лежали би на складах та розкладались.  Важливо тепер, щоб прикладу Епіцентра послідували інші мережі, які ведуть бізнес відповідально. Подати заявку на участь та дізнатись більше можна тут», - каже голова «Батарейки, здавайтеся!» Любов Колосовська.

Щоб допомогти українцям відрізнити контейнери, з яких батарейки дійсно йдуть на справжній завод, від псевдозбору, організатори залучили дизайнерів з команди «Агенти змін» (автори схеми Київського метро та київської пішохідної навігації). 

Так народилася концепція «Звірята гарантують переробку». Оскільки люди в Україні часто збирали батарейки на псевдопереробку, відтепер гарантований збір батарейок в Україні будуть робити звірята. В «Епіцентрі» це буде бобер, в «Новій Лінії» – кріт, в офісах відповідальних компаній – котики.

На кожному контейнері буде також розміщена голограма «гарантована переробка», яку неможливо підробити. 

«Зазвичай батарейки збирають у пластикові пляшки або саморобні коробки, а ми хотіли зробити дизайн, який би відрізняв контейнери з гарантованою переробкою від інших. Хотілося передати у цій комунікації емоцію. Так ми придумали, що в зборі батарейок на переробку нам на допомогу прийдуть звірята. У різних мережах вони відрізнятимуться, але всюди будуть впізнавані. В «Епіцентрі» це бобер, у «Новій Лінії» – кріт, в офісах компаній – котики. Колір контейнера може також відрізнятися та підлаштовуватися під середовище. Ми протестували дизайн на людях у магазині – перехожі одразу розуміли, навіщо потрібні контейнери, а звірята викликали у них посмішку», каже Олександр Колодько, головний дизайнер «Агентів змін».

Перша зустріч імпортерів батарейок, які зараз фінансуватимуть переробку в «Епіцентрі», відбулася 3 роки тому за ініціативи «Батарейки, здавайтеся!». Як вони коментують свою мотивацію до фінансування переробки: 

«В Україні поки немає закону, який би зобов’язував виробників фінансувати переробку, але нас як постачальника батарейок VARTA це не зупиняє в тому, щоб уже зараз втілювати пілотний проєкт зі збору та гарантованої переробки батарейок. Не для галочки, а чесно та якісно, коли батарейки дійсно потрапляють на реальний завод. Втім у майбутньому, коли запрацює закон про батарейки, це критично, щоб держава вирішила проблему чорного імпорту батарейок в Україну. Тому що ці бізнесмени, які ввозять батарейки без cплати всіх необхідних податків, будуть також уникати платежів за утилізацію та отримають конкурентну перевагу», коментує Андрій Збаранський, комерційний директор ТОВ «Енерлайт», імпортера батарейок VARTA.

«Компанія GP Batteries з повною відповідальністю ставиться до питань екології. В усьому світі ми беремо участь в проєктах зі збору та переробки батарейок. Також ми приділяємо велику увагу контролю якості та розробці більш екологічних елементів живлення. Тому ТОВ «ЕНЕРЖИ ТРЕЙД» як представник GP Batteries в Україні підтримує цей проєкт. Важливо, що вдалося розрахувати його без подорожчання цін на батарейки для кінцевого споживача», додає Наталія Данилевич, національний менеджер з роботи з рітейлом ТОВ «ЕНЕРЖИ ТРЕЙД», імпортера батерейок GP Batteries.

* За даними дослідження кафедри екологічної безпеки та природоохоронної діяльності Львівської політехніки, проведеного на замовлення «Батарейки, здавайтеся!».

** Обґрунтування, чому жодного заводу з переробки батарейок в Україні немає, і батарейки з України жодного разу не вивозились на переробку.