Епіцентр відправив перші 20 тонн батарейок з України на переробку в Румунію

11 березня Епіцентр відправив перші ​20 тонн батарейок з України на переробку до заводу GreenWEEE в Румунії. Це стало можливим завдяки зусиллям активістів, небайдужих українців та компаній, які долучились до руху ​«Батарейки, здавайтеся!» - передає Асоціація рітейлерів України.

Для відправки активісти завантажили 1 мільйон батарейок у 80 бочок, – повідомляє прес-служба рітейлера. За даними організаторів, цією відправкою вдалося врятувати від безповоротного забруднення 1600 гектарів землі (приблизно 2000 футбольних полів).

«20 тонн батарейок – це небагато, в маcштабах нашої країни, але це тільки початок. Ми щиро віримо, що нашому прикладу послідують і інші торгові мережі, які в своєму асортименті мають батарейки. Ми живемо в одній країні і спільні проблеми маємо вирішувати разом. Наша мотивація – здорове майбутнє наших дітей. Тому, ще раз закликаю всіх – не лінуйтесь, приносьте батарейки в Епіцентр, – говорить Олександр Шпіллер, начальник відділу електротехніки Епіцентру.

Одна батарейка забруднює токсичними речовинами 16 кв. м землі. Крім цього, важкі метали, які містяться в батарейках, здатні потрапляти в продукти харчування та викликати захворювання у людей, особливо у дітей: онкологія, неврологічні та кардіо розлади. Досі жодна з батарейок, які збирались в Україні, не доходили до реальної переробки. В кращому випадку, вони залишались на складах, у гіршому – викидалися в землю, забруднюючи природу. Так відбувалося тому, що переробка батарейок не безкоштовна, за неї потрібно платити.

Кошти на переробку перших 20 тонн вдалось зібрати завдяки пілотному проєкту по моделі розширеної відповідальності виробника в торгових мережах Епіцентр та Нова лінія, який стартував в грудні 2019 року. Тепер переробка всіх батарейок, зібраних в цих мережах, фінансується імпортерами батарейок та мережею із продажів нових батарейок (як у Європі). Іншу частину коштів на переробку забезпечили відповідальні компанії та організації, які в останні 8 років збирали батарейки у себе в магазинах, в офісах, у людей. Ліцензійний підрядник, який забезпечує відправку – ТОВ «Екологічні інвестиції».

«Щоб вирішити проблему забруднення батарейок системно на рівні країни, народні депутати мусять невідкладно голосувати за про-європейський закон України про відходи, який уже зареєстований за номером 2207-1 і до розробки якого ми долучились. Ціль законопроєкту – зробити модель відповідальності виробника, яка успішно спрацювала в рамках пілотного проєкту в «Епіцентрі», обов’язковою для всіх компаній, які заробляють на продажі батарейок в Україні», – говорить Любов Колосовська, голова руху «Батарейки, здавайтеся!».

Щорічно в Україну ввозять 3250 тонн батарейок, лише за статистикою білого імпорту. Це означає, що сьогоднішня відправка – близько 0.5% всіх батарейок, які викидаються в нашій країні кожен рік.

«Батарейки – це небезпечні відходи, щоб ми мали можливість відправити їх на переробку в Європу, важливо слідувати Базельській конвенції. Ми як ліцензіат-партнер проєкту подали пакет до документів та отримали дозвіл на їх перевезення від урядів України та Румунії. Для упаковки батарейок за нормами ADR (перевезення небезпечних вантажів)  використовуються спеціалізовані бочки, які ми закупили в Турції. Вони будуть використовуватись як зворотня тара», – говорить Максим Бобруєнко, директор ліцензійного підрядника ТОВ «Екологічні інвестиції».